Praga 306

Kategoria: Rewaloryzacja roku 2018
Z przed wojny pochodzi tylko kilka fragmentów istniejącego dziś kwartału. Pomimo to, powstające z biegiem lat nowe struktury dopełniły bardzo naturalnie całe założenie tworząc odcięty od otaczających ulic wewnętrzny dziedziniec. Założeniem projektowym, które poprowadziło cały proces modernizacji było więc maksymalne zachowanie oryginalnych struktur i dyskretne podkreślenie istotnych detali bez ingerencji w wysokość czy kubaturę budynków. Przy wykańczaniu budynku konsekwentnie wykorzystano tylko dwa kolory, które nie przytłaczają i nie narzucają się w ogólnym odbiorze budynku. Prawie wszystkie obiekty przy ul. Grochowskiej 306/308 objete są ochroną konserwatorską, co na etapie projektowania i doboru rozwiązań miało dość duże znaczenie. Pomimo, że budynki składające się na kwartał w większości są budynkami pofabrycznymi, na elewacjach dostrzec można wiele detali w postaci ryzalitów, ozdobnych ceglanych pasów, flankowań okeinnych i gzymsów. W trosce o zachowanie tych niezwykle ważnych elementów stanowiących o wartości historycznej obiektu, konserwator zabytków nie wyraża zgody na zewnętrzne ocieplanie budynków, które mogłoby spowodować zmianę proporcji bryły budynków i utratę oryginalnych detali, a przez to również niechciane ,,spłaszczenie” elewacji. Z uwagi na to, remont elewacji polegał głównie na wymianie lub uzupełnieniu istniejących tynków, montażu stolarki okiennej i nowych lub odrestaurowanych obróbek blacharskich.
Nazwa obiektu Praga 306
Lokalizacja ul. Grochowska 306/308, 03-840 Warszawa
Data oddania do użytku 12.03.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego APA Wojciechowski Architekci
Konserwatorzy elementów zabytkowych brak
Inwestor White Star 2 Sp. z o.o.
Deweloper White Star 2 Sp. z o.o.
Generalny wykonawca wielu / several
Strona www obiektu www.praga306.pl
Powierzchnia całkowita 15 500
Powierzchnia użytkowa 13000 m2
Powierzchnia biurowa 0 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa 0 m2
Kubatura 60000 m3
Liczba kondygnacji naziemnych 4
Liczba kondygnacji podziemnych 1
Liczba miejsc parkingowych 73
Nazwa obiektu
Praga 306
Lokalizacja
ul. Grochowska 306/308, 03-840 Warszawa
Data oddania do użytku
12.03.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
APA Wojciechowski Architekci
Konserwatorzy elementów zabytkowych
brak
Inwestor
White Star 2 Sp. z o.o.
Deweloper
White Star 2 Sp. z o.o.
Generalny wykonawca
wielu / several
Strona www obiektu
www.praga306.pl
Powierzchnia całkowita
15 500
Powierzchnia użytkowa
13000 m2
Powierzchnia biurowa
0 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa
0 m2
Kubatura
60000 m3
Liczba kondygnacji naziemnych
4
Liczba kondygnacji podziemnych
1
Liczba miejsc parkingowych
73
Krótka historia obiektu (jaka była dawna funkcja obiektu?) Historia budynków zlokalizowanych obecnie przy ul. Grochowskiej 306/308 sięga początków XX wieku. W 1911 roku, kiedy to prężnie rozwijająca się rodzinna firma oświetleniowa zdecydowała o uruchomieniu własnej produkcji, na zakupionym placu przy ul. Kamionkowskiej rozpoczęto budowę zakładu produkcyjnego. Wytwarzanie prostego sprzętu instalacyjnego i piorunochronowego, zainicjowane w 1914 przyniosło nadspodziewany sukces. Po wznowieniu produkcji po okresie I wojny światowej, bardzo szybko okazało się, że teren przedsiębiorstwa wymaga rozbudowy – od ulicy Grochowskiej wzniesiono budynki przeznaczone na siedzibę zarządu oraz powierzchnie magazynowe. W 1934 roku dobudowano dodatkowe skrzydło z przeznaczeniem na bakieliciarnię, kuźnię, szatnię, a w następnych latach kolejne, mieszczące montownię, magazyn surowców i stołówkę pracowniczą. W 1937 roku wzdłuż ulicy Gocławskiej wzniesiono skrzydło łączące budynek fabryczny z budynkiem zarządu. W czasie II wojny światowej budynki fabryczne nie zostały wysadzone w powietrze jedynie dzięki szybkiemu wyzwoleniu Grochowa. Zaraz po nim zakład został upaństwowiony i kontynuował produkcję wyrobów elektrotechnicznych, działając pod nazwą "Zakłady Wytwórcze Urządzeń i Aparatury Grzejnej". W rzeczywistości, od 1951 roku w coraz większym zakresie wytwarzano tu urządzenia dla przemysłu lotniczego, które wkrótce całkowicie wyparły produkcję sprzętu elektrotechnicznego. W 1959 roku nastąpiła oficjalna zmiana nazwy zakładu na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego "Grochów".
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe Funkcja podstawowa: biurowa Funkcja dodatkowa: usługowa
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej APA Wojciechowski Architekci istnieje od 1989 roku i jest jedną z największych firm architektonicznych w Polsce. Zatrudnia blisko stu architektów, projektuje w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wypełnia swoją misję poprzez stworzenie utalentowanego i kompetentnego zespołu profesjonalistów, gotowego przejść wraz z Klientem przez pełen wyzwań okres procesu projektowego, tak aby powstałe budynki sprawiały satysfakcję klientowi, użytkownikom i architektom oraz by dobrze służyły środowisku naturalnemu. Ostatnie realizacje to Galeria Północna w Warszawie, Alchemia I,II, III w Gdańsku dla firmy Torus. The Park IV w Warszawie dla White Star Real Estate, White Square i White Gardens w Moskwie oraz budynki w Porcie Praskim apartamentowiec Latarnia , mieszkaniówka Sierakowskiego. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami dla budynków i nagrodami za zielone budownictwo.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny) parking naziemny
Zakres prac wewnątrz/zewnątrz (jakie części obiektu, elementy, detale zostały poddane naprawie/przebudowie?) Zespół budynków przy ul. Grochowskiej został poddany gruntownej, architektonicznej rewitalizacji. Projekt przebudowy i remontu obejmował zarówno elewacje (objęte ochroną konserwatorską) jak i wnętrza wyjęte z pod ochrony konserwantowa. W zakresie elewacji w większości budynków uzupełniono ewentualne ubytki w murach zachowując przy tym oryginalne detale architektoniczne, położono nowe tynki, wykonano obróbkę blacharską i wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. W przypadku najwyższego budynku, remont elewacji wymagał całkowitej wymiany ścian elewacyjnych, z uwagi na zły stan konstrukcyjny elementów nośnych. Był to również jedyny budynek wyjęty z pod opieki konserwatora, dlatego wygląd elewacji zmienił się ze wszystkich budynków najbardziej, tworząc wygodne i dobrze oświetlone przestrzenie biurowe. W zakresie wnętrz główne prace polegały na uporządkowaniu funkcji w budynkach co wiązało się z wyburzeniem większości ścian działowych, w wielu wypadkach ściągnięciu tynków i odkryciu cegły. Obiekty wyposażono w niezbędne instalacje, w niektórych przypadkach zamontowano windy i wybudowano nowe klatki schodowe.
Prace konstrukcyjne (czy wzmocniono konstrukcję budynku, podłoże istniejących fundamentów?)
Jakie elementy zostały zrekonstruowane/odtworzone? W jednym z budynku konieczna była wymiana kolebkowego dachu drewnianego. Ponieważ jego konstrukcja była w bardzo złym stanie technicznym odtworzono go w tej samej formie zastępując konstrukcję drewnianą – stalową.
Jakie elementy zachowały swój historyczny charakter? W jaki sposób zaadaptowano elementy zabytkowe? Jak te zabytkowe elementy zostały wyeksponowane? W zakresie elewacji odtworzono wszystkie detale architektoniczne zachowując ich oryginalne proporcje mimo gruntownego remontu elewacji. Utrzymano też główną konstrukcje budynków należących do zespołu, podkreślając ich oryginalność poprzez zachowanie, a wręcz podkreślenie oryginalnych żelbetowych i stalowych elementów takich jak słupy, belki, suwnice.
Prace i materiały wykończeniowe (jakie nowe elementy pojawiły się w obiekcie?) Projektanci starali się zachować jak najwięcej z zastanych oryginalnie materiału, powołując się w tym również na zalecenia konserwatora. Materiału wykorzystywane przy remoncie i przebudowie obiektów wybierane były głównie zgodnie z zastanymi w istniejących już budynkach, dlatego w materiałach dominuje, stal, cegła, żelbet i szkło, które były tu od czasów powstania kompleksu budynków. W obiektach oryginalnie znajdowało się sporo ciężkich maszyn, suwnic i innych przemysłowych pozostałości. Większość z nich udało się odnowić i przywrócić ich dawny blask, eksponując je w niektórych wnętrzach lub w najbliższym otoczeniu budynku.
Zagospodarowanie terenu / architektura krajobrazu (uporządkowanie zieleni wokół obiektu, naprawa/przebudowa ścieżek, dziedzińca) Teren na którym znajduje się kompleks PRAGA 306 został uporządkowany, drogi i chodniki zostały wyremontowane. Wyznaczono teren do W miejscach gdzie było to możliwe urządzono zieleń.
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie Obiekty należące do kompleksu PRAGA 306 zajmują znaczącą część działki. Pomiędzy budynkami mieści się spory dziedziniec z miejscami parkingowym, stojakami rowerowymi i zielenią.
Wpływ budynku na otoczenie (czy rewaloryzacja budynku ożywiła okolicę, czy wykreowana została nowa przestrzeń publiczna, jakie znaczenie dla miasta/mieszkańców ma ta rewaloryzacja?) Przez rewaloryzację w okolicy pojawiło się sporo młodych ludzi, których firmy mieszczą się w kompleksie Praga 306. Dzięki temu zdecydowanie rozwinęła się branża gastronomiczna i usługowa w okolicy. Dziedziniec stał się miejscem spotkań a odnowiony kompleks poprawił jakość i bezpieczeństwo tego rejonu.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia Z przed wojny pochodzi tylko kilka fragmentów istniejącego dziś kwartału. Pomimo to, powstające z biegiem lat nowe struktury dopełniły bardzo naturalnie całe założenie tworząc odcięty od otaczających ulic wewnętrzny dziedziniec. Założeniem projektowym, które poprowadziło cały proces modernizacji było więc maksymalne zachowanie oryginalnych struktur i dyskretne podkreślenie istotnych detali bez ingerencji w wysokość czy kubaturę budynków. Przy wykańczaniu budynku konsekwentnie wykorzystano tylko dwa kolory, które nie przytłaczają i nie narzucają się w ogólnym odbiorze budynku. Prawie wszystkie obiekty przy ul. Grochowskiej 306/308 objete są ochroną konserwatorską, co na etapie projektowania i doboru rozwiązań miało dość duże znaczenie. Pomimo, że budynki składające się na kwartał w większości są budynkami pofabrycznymi, na elewacjach dostrzec można wiele detali w postaci ryzalitów, ozdobnych ceglanych pasów, flankowań okeinnych i gzymsów. W trosce o zachowanie tych niezwykle ważnych elementów stanowiących o wartości historycznej obiektu, konserwator zabytków nie wyraża zgody na zewnętrzne ocieplanie budynków, które mogłoby spowodować zmianę proporcji bryły budynków i utratę oryginalnych detali, a przez to również niechciane ,,spłaszczenie” elewacji. Z uwagi na to, remont elewacji polegał głównie na wymianie lub uzupełnieniu istniejących tynków, montażu stolarki okiennej i nowych lub odrestaurowanych obróbek blacharskich.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały) W zakresie elewacji w większości budynków uzupełniono ewentualne ubytki w murach zachowując przy tym oryginalne detale architektoniczne, położono nowe tynki, wykonano obróbkę blacharską i wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. W przypadku najwyższego budynku, remont elewacji wymagał całkowitej wymiany ścian elewacyjnych, z uwagi na zły stan konstrukcyjny elementów nośnych.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne bicycle racks
Certyfikaty n/a
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę Prace przeprowadzone przy obiekcie zostały wykonane z należytą dla budynku objętego ochroną konserwatorską uwagą, z poszanowaniem zastanych form, materiałów i charakteru miejsca. Pomimo odmienności poszczególnych budynków i różnych lat w których powstawały, kompleks tworzy spójną całość i jest miejscem przyjaznym dla ludzi, czego nie można było o nim powiedzieć wcześniej. Dobrze wpłynął na okolicę, zwiększył poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a z powodzeniem wynajmowane powierzchnie biurowe pozwalają wierzyć, że rewitalizowane budynki nie odbiegają komfortem użytkowania od współcześnie wznoszonych biurowców.
Krótka historia obiektu (jaka była dawna funkcja obiektu?)
Historia budynków zlokalizowanych obecnie przy ul. Grochowskiej 306/308 sięga początków XX wieku. W 1911 roku, kiedy to prężnie rozwijająca się rodzinna firma oświetleniowa zdecydowała o uruchomieniu własnej produkcji, na zakupionym placu przy ul. Kamionkowskiej rozpoczęto budowę zakładu produkcyjnego. Wytwarzanie prostego sprzętu instalacyjnego i piorunochronowego, zainicjowane w 1914 przyniosło nadspodziewany sukces. Po wznowieniu produkcji po okresie I wojny światowej, bardzo szybko okazało się, że teren przedsiębiorstwa wymaga rozbudowy – od ulicy Grochowskiej wzniesiono budynki przeznaczone na siedzibę zarządu oraz powierzchnie magazynowe. W 1934 roku dobudowano dodatkowe skrzydło z przeznaczeniem na bakieliciarnię, kuźnię, szatnię, a w następnych latach kolejne, mieszczące montownię, magazyn surowców i stołówkę pracowniczą. W 1937 roku wzdłuż ulicy Gocławskiej wzniesiono skrzydło łączące budynek fabryczny z budynkiem zarządu. W czasie II wojny światowej budynki fabryczne nie zostały wysadzone w powietrze jedynie dzięki szybkiemu wyzwoleniu Grochowa. Zaraz po nim zakład został upaństwowiony i kontynuował produkcję wyrobów elektrotechnicznych, działając pod nazwą "Zakłady Wytwórcze Urządzeń i Aparatury Grzejnej". W rzeczywistości, od 1951 roku w coraz większym zakresie wytwarzano tu urządzenia dla przemysłu lotniczego, które wkrótce całkowicie wyparły produkcję sprzętu elektrotechnicznego. W 1959 roku nastąpiła oficjalna zmiana nazwy zakładu na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego "Grochów".
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe
Funkcja podstawowa: biurowa Funkcja dodatkowa: usługowa
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
APA Wojciechowski Architekci istnieje od 1989 roku i jest jedną z największych firm architektonicznych w Polsce. Zatrudnia blisko stu architektów, projektuje w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wypełnia swoją misję poprzez stworzenie utalentowanego i kompetentnego zespołu profesjonalistów, gotowego przejść wraz z Klientem przez pełen wyzwań okres procesu projektowego, tak aby powstałe budynki sprawiały satysfakcję klientowi, użytkownikom i architektom oraz by dobrze służyły środowisku naturalnemu. Ostatnie realizacje to Galeria Północna w Warszawie, Alchemia I,II, III w Gdańsku dla firmy Torus. The Park IV w Warszawie dla White Star Real Estate, White Square i White Gardens w Moskwie oraz budynki w Porcie Praskim apartamentowiec Latarnia , mieszkaniówka Sierakowskiego. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami dla budynków i nagrodami za zielone budownictwo.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny)
parking naziemny
Zakres prac wewnątrz/zewnątrz (jakie części obiektu, elementy, detale zostały poddane naprawie/przebudowie?)
Zespół budynków przy ul. Grochowskiej został poddany gruntownej, architektonicznej rewitalizacji. Projekt przebudowy i remontu obejmował zarówno elewacje (objęte ochroną konserwatorską) jak i wnętrza wyjęte z pod ochrony konserwantowa. W zakresie elewacji w większości budynków uzupełniono ewentualne ubytki w murach zachowując przy tym oryginalne detale architektoniczne, położono nowe tynki, wykonano obróbkę blacharską i wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. W przypadku najwyższego budynku, remont elewacji wymagał całkowitej wymiany ścian elewacyjnych, z uwagi na zły stan konstrukcyjny elementów nośnych. Był to również jedyny budynek wyjęty z pod opieki konserwatora, dlatego wygląd elewacji zmienił się ze wszystkich budynków najbardziej, tworząc wygodne i dobrze oświetlone przestrzenie biurowe. W zakresie wnętrz główne prace polegały na uporządkowaniu funkcji w budynkach co wiązało się z wyburzeniem większości ścian działowych, w wielu wypadkach ściągnięciu tynków i odkryciu cegły. Obiekty wyposażono w niezbędne instalacje, w niektórych przypadkach zamontowano windy i wybudowano nowe klatki schodowe.
Prace konstrukcyjne (czy wzmocniono konstrukcję budynku, podłoże istniejących fundamentów?)
Jakie elementy zostały zrekonstruowane/odtworzone?
W jednym z budynku konieczna była wymiana kolebkowego dachu drewnianego. Ponieważ jego konstrukcja była w bardzo złym stanie technicznym odtworzono go w tej samej formie zastępując konstrukcję drewnianą – stalową.
Jakie elementy zachowały swój historyczny charakter? W jaki sposób zaadaptowano elementy zabytkowe? Jak te zabytkowe elementy zostały wyeksponowane?
W zakresie elewacji odtworzono wszystkie detale architektoniczne zachowując ich oryginalne proporcje mimo gruntownego remontu elewacji. Utrzymano też główną konstrukcje budynków należących do zespołu, podkreślając ich oryginalność poprzez zachowanie, a wręcz podkreślenie oryginalnych żelbetowych i stalowych elementów takich jak słupy, belki, suwnice.
Prace i materiały wykończeniowe (jakie nowe elementy pojawiły się w obiekcie?)
Projektanci starali się zachować jak najwięcej z zastanych oryginalnie materiału, powołując się w tym również na zalecenia konserwatora. Materiału wykorzystywane przy remoncie i przebudowie obiektów wybierane były głównie zgodnie z zastanymi w istniejących już budynkach, dlatego w materiałach dominuje, stal, cegła, żelbet i szkło, które były tu od czasów powstania kompleksu budynków. W obiektach oryginalnie znajdowało się sporo ciężkich maszyn, suwnic i innych przemysłowych pozostałości. Większość z nich udało się odnowić i przywrócić ich dawny blask, eksponując je w niektórych wnętrzach lub w najbliższym otoczeniu budynku.
Zagospodarowanie terenu / architektura krajobrazu (uporządkowanie zieleni wokół obiektu, naprawa/przebudowa ścieżek, dziedzińca)
Teren na którym znajduje się kompleks PRAGA 306 został uporządkowany, drogi i chodniki zostały wyremontowane. Wyznaczono teren do W miejscach gdzie było to możliwe urządzono zieleń.
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie
Obiekty należące do kompleksu PRAGA 306 zajmują znaczącą część działki. Pomiędzy budynkami mieści się spory dziedziniec z miejscami parkingowym, stojakami rowerowymi i zielenią.
Wpływ budynku na otoczenie (czy rewaloryzacja budynku ożywiła okolicę, czy wykreowana została nowa przestrzeń publiczna, jakie znaczenie dla miasta/mieszkańców ma ta rewaloryzacja?)
Przez rewaloryzację w okolicy pojawiło się sporo młodych ludzi, których firmy mieszczą się w kompleksie Praga 306. Dzięki temu zdecydowanie rozwinęła się branża gastronomiczna i usługowa w okolicy. Dziedziniec stał się miejscem spotkań a odnowiony kompleks poprawił jakość i bezpieczeństwo tego rejonu.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia
Z przed wojny pochodzi tylko kilka fragmentów istniejącego dziś kwartału. Pomimo to, powstające z biegiem lat nowe struktury dopełniły bardzo naturalnie całe założenie tworząc odcięty od otaczających ulic wewnętrzny dziedziniec. Założeniem projektowym, które poprowadziło cały proces modernizacji było więc maksymalne zachowanie oryginalnych struktur i dyskretne podkreślenie istotnych detali bez ingerencji w wysokość czy kubaturę budynków. Przy wykańczaniu budynku konsekwentnie wykorzystano tylko dwa kolory, które nie przytłaczają i nie narzucają się w ogólnym odbiorze budynku. Prawie wszystkie obiekty przy ul. Grochowskiej 306/308 objete są ochroną konserwatorską, co na etapie projektowania i doboru rozwiązań miało dość duże znaczenie. Pomimo, że budynki składające się na kwartał w większości są budynkami pofabrycznymi, na elewacjach dostrzec można wiele detali w postaci ryzalitów, ozdobnych ceglanych pasów, flankowań okeinnych i gzymsów. W trosce o zachowanie tych niezwykle ważnych elementów stanowiących o wartości historycznej obiektu, konserwator zabytków nie wyraża zgody na zewnętrzne ocieplanie budynków, które mogłoby spowodować zmianę proporcji bryły budynków i utratę oryginalnych detali, a przez to również niechciane ,,spłaszczenie” elewacji. Z uwagi na to, remont elewacji polegał głównie na wymianie lub uzupełnieniu istniejących tynków, montażu stolarki okiennej i nowych lub odrestaurowanych obróbek blacharskich.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały)
W zakresie elewacji w większości budynków uzupełniono ewentualne ubytki w murach zachowując przy tym oryginalne detale architektoniczne, położono nowe tynki, wykonano obróbkę blacharską i wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. W przypadku najwyższego budynku, remont elewacji wymagał całkowitej wymiany ścian elewacyjnych, z uwagi na zły stan konstrukcyjny elementów nośnych.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne
bicycle racks
Certyfikaty
n/a
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę
Prace przeprowadzone przy obiekcie zostały wykonane z należytą dla budynku objętego ochroną konserwatorską uwagą, z poszanowaniem zastanych form, materiałów i charakteru miejsca. Pomimo odmienności poszczególnych budynków i różnych lat w których powstawały, kompleks tworzy spójną całość i jest miejscem przyjaznym dla ludzi, czego nie można było o nim powiedzieć wcześniej. Dobrze wpłynął na okolicę, zwiększył poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a z powodzeniem wynajmowane powierzchnie biurowe pozwalają wierzyć, że rewitalizowane budynki nie odbiegają komfortem użytkowania od współcześnie wznoszonych biurowców.