TUATARA

Kategoria: Aranżacja miejsca pracy roku 2018
Głównym założeniem przy projektowaniu biura Tuatara była chęć wykorzystania walorów architektonicznych i przestrzennych budynku Eurocentrum, które zbiegły się z formą pracy i działania Najemcy. Duży dostęp światła dziennego, niezmącony koniecznością wydzielania pomieszczeń przy elewacji, wgląd w przestrzeń zielonego atrium dostępnego dla pracowników, poprzez wyjście na kładkę, wysokość kondygnacji powiększona przez brak zastosowania sufitu podwieszonego, industrialne odkryty betonowy strop z idealnie poprowadzonymi instalacjami zderzyły się z praktycznie czarnym wykończeniem komunikacji oplatającej trzon, czarnymi sufitami z wełny drzewnej, loftowymi, lekkimi przeszkleniami, z bogato zastosowaną sklejką w naturalnym wybarwieniu, elementami filcowymi i korkowymi zapewniającymi przytulność oraz lepsze parametry akustyczne biura.
Najemca TUATARA
Profil wykonywanej działalności przez najemcę / branża Branża Informatyczna
Lokalizacja biura Eurocentrum Office Complex, al. Jerozolimskie 132, Warszawa
Data oddania do użytku 06.04.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego BSD Agata Biedermann-Szlis Małgorzata Szczepaniak
Generalny wykonawca Elektrofowi Piotr Wierzba, Advertis
Powierzchnia całkowita 1030 m2
Powierzchnia użytkowa 990 m2
Liczba pięter 1
Najemca
TUATARA
Profil wykonywanej działalności przez najemcę / branża
Branża Informatyczna
Lokalizacja biura
Eurocentrum Office Complex, al. Jerozolimskie 132, Warszawa
Data oddania do użytku
06.04.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
BSD Agata Biedermann-Szlis Małgorzata Szczepaniak
Generalny wykonawca
Elektrofowi Piotr Wierzba, Advertis
Powierzchnia całkowita
1030 m2
Powierzchnia użytkowa
990 m2
Liczba pięter
1
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej Pracownia BSD specjalizuje się w tworzeniu projektów realizacyjnych wnętrz powierzchni biurowych oraz space planów dla potencjalnych Najemców.
Opis stanowisk pracy indywidualnej W branży informatycznej gdzie stawia się na szybkość wymiany informacji oraz integrację pracowników w zespole, automatycznie wybrany został układ typu open plan. Dla komfortu, podzielono go na mniejsze strefy, zapewnione zostały akustyczne bariery pomiędzy stanowiskami. Niemniej powstało wiele alternatywnych miejsc do pracy.
Opis przestrzeni do kreatywnej pracy Ze względu na zespołowy charakter pracy w Tuatarze duży nacisk został położony na przestrzenie kreatywnej pracy. Ażurowe ścianki wydzielające stanowiska pracy, wykonane z naturalnych materiałów – drewna, sklejki, filcu czy korka, wyposażone zostały dodatkowo w szklane tablice zapewniające każdemu zespołowi powierzchnię komunikacyjną czy dyskusyjną. Całość uzupełniają kolorowe, miękkie meble.
Opis strefy relaksu Strefy relaksu naturalnie mieszają się z miejscami nieformalnych spotkań i są integralną częścią całej przestrzeni do pracy, która z założenia nie musi być wykonywana tylko przy standardowym biurku. Dzięki zastosowaniu głownie mobilnych rozwiązań meblowych może być dowolnie kształtowana i urozmaicana.
Zastosowane materiały, elementy wystroju wnętrz, technologie Sufity z wełny drzewnej Heradesign Superfine oraz Armstrong Conopy, Oswietlenie Pollight i ESSystem, Wykładzina dywanowa Modulyss Patchwork i Grind oraz PCV Design Flooring, Tapety Vescom, Sklejka liściasta w kolorze naturalnym.
Wyposażenie biura / meble Biuro Tuatary wyposażył meblowo warszawski Mikomax.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne Eurocentrum Office Complex jest zielonym budynkiem przyjaznym użytkownikom i środowisku, posiada certyfikat LEED na poziomie Platinium. Powierzchnia Najemcy jest doskonale doświetlona, co wpływa na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, zastosowany został energooszczędny system oświetleniowy, niskoemisyjne materiały wykończeniowe, w 100% wykorzystywana jest woda deszczowa do spłukiwania toalet i podlewania zieleni w atriach.
Zieleń w biurze (dobór roślin, patia, tarasy) Budynek posiada meandrujące w pionie atria, obsadzone naturalnej wielkości drzewami i krzewami. Tuatara posiada dostęp do jednego z atriów poprzez szklaną kładkę.
Opisowa charakterystyka wnętrza z achitektonicznego punktu widzenia (atrakcyjność biura, design) Głównym założeniem przy projektowaniu biura Tuatara była chęć wykorzystania walorów architektonicznych i przestrzennych budynku Eurocentrum, które zbiegły się z formą pracy i działania Najemcy. Duży dostęp światła dziennego, niezmącony koniecznością wydzielania pomieszczeń przy elewacji, wgląd w przestrzeń zielonego atrium dostępnego dla pracowników, poprzez wyjście na kładkę, wysokość kondygnacji powiększona przez brak zastosowania sufitu podwieszonego, industrialne odkryty betonowy strop z idealnie poprowadzonymi instalacjami zderzyły się z praktycznie czarnym wykończeniem komunikacji oplatającej trzon, czarnymi sufitami z wełny drzewnej, loftowymi, lekkimi przeszkleniami, z bogato zastosowaną sklejką w naturalnym wybarwieniu, elementami filcowymi i korkowymi zapewniającymi przytulność oraz lepsze parametry akustyczne biura.
Opisowa charakterystyka wnętrza pod kątem funkcjonalności i optymalizacji przestrzeni biurowej Biuro typu open plan zawsze stanowi wyzwanie, głównie przez zapewnienie użytkownikom wygodnych warunków do pracy i pewnego rodzaju ułudy, że mimo otwartej przestrzeni mają swoje intymne, prywatne miejsce. W Tuatarze udało się to poprzez zastosowanie, wydzielających niewielkie zespoły, ścian komunikacyjnych, które, oprócz swojej oczywistej funkcji separującej, stały się też elementami integrującymi zespół, pozwalającymi na kreatywną pracę, dyskusje, nieformalne spotkania. Jednocześnie stały się elementem dekorującym i identyfikującym poszczególne części biura, które dodatkowo mogą angażować pracownika do działalności wręcz artystycznej (mozaika ścienna pokryta samoprzylepnymi karteczkami biurowymi). W dobie pracy mobilnej, a zwłaszcza przy działalności informatycznej biuro stara się oferować różnie ukształtowane przestrzenie – mamy kubikowe fotele, miękkie fatboy’e, tapicerowane siedziska w otoczeniu zieleni atrium, wygodną, cichą wnękę czy fotele z podnóżkami. W biurze znalazła się spora część socjalna, pozwalająca w codziennym użytkowaniu miło spędzić czas przy kawie, ale również, dzięki zapewnieniu części prezentacyjnej, stała się zapleczem dużych spotkań firmowych.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego projekt zasługuje na nagrodę Efekt końcowy aranżacji to wynik wyjątkowej i ścisłej współpracy Tuatary z architektami. Z początkowych planów o minimalistycznym biurze powstał eklektyczny projekt, który generuje głównie pozytywne komentarze, a dla nas samych jest nierzadko inspiracją przy kolejnych projektach.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
Pracownia BSD specjalizuje się w tworzeniu projektów realizacyjnych wnętrz powierzchni biurowych oraz space planów dla potencjalnych Najemców.
Opis stanowisk pracy indywidualnej
W branży informatycznej gdzie stawia się na szybkość wymiany informacji oraz integrację pracowników w zespole, automatycznie wybrany został układ typu open plan. Dla komfortu, podzielono go na mniejsze strefy, zapewnione zostały akustyczne bariery pomiędzy stanowiskami. Niemniej powstało wiele alternatywnych miejsc do pracy.
Opis przestrzeni do kreatywnej pracy
Ze względu na zespołowy charakter pracy w Tuatarze duży nacisk został położony na przestrzenie kreatywnej pracy. Ażurowe ścianki wydzielające stanowiska pracy, wykonane z naturalnych materiałów – drewna, sklejki, filcu czy korka, wyposażone zostały dodatkowo w szklane tablice zapewniające każdemu zespołowi powierzchnię komunikacyjną czy dyskusyjną. Całość uzupełniają kolorowe, miękkie meble.
Opis strefy relaksu
Strefy relaksu naturalnie mieszają się z miejscami nieformalnych spotkań i są integralną częścią całej przestrzeni do pracy, która z założenia nie musi być wykonywana tylko przy standardowym biurku. Dzięki zastosowaniu głownie mobilnych rozwiązań meblowych może być dowolnie kształtowana i urozmaicana.
Zastosowane materiały, elementy wystroju wnętrz, technologie
Sufity z wełny drzewnej Heradesign Superfine oraz Armstrong Conopy, Oswietlenie Pollight i ESSystem, Wykładzina dywanowa Modulyss Patchwork i Grind oraz PCV Design Flooring, Tapety Vescom, Sklejka liściasta w kolorze naturalnym.
Wyposażenie biura / meble
Biuro Tuatary wyposażył meblowo warszawski Mikomax.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne
Eurocentrum Office Complex jest zielonym budynkiem przyjaznym użytkownikom i środowisku, posiada certyfikat LEED na poziomie Platinium. Powierzchnia Najemcy jest doskonale doświetlona, co wpływa na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, zastosowany został energooszczędny system oświetleniowy, niskoemisyjne materiały wykończeniowe, w 100% wykorzystywana jest woda deszczowa do spłukiwania toalet i podlewania zieleni w atriach.
Zieleń w biurze (dobór roślin, patia, tarasy)
Budynek posiada meandrujące w pionie atria, obsadzone naturalnej wielkości drzewami i krzewami. Tuatara posiada dostęp do jednego z atriów poprzez szklaną kładkę.
Opisowa charakterystyka wnętrza z achitektonicznego punktu widzenia (atrakcyjność biura, design)
Głównym założeniem przy projektowaniu biura Tuatara była chęć wykorzystania walorów architektonicznych i przestrzennych budynku Eurocentrum, które zbiegły się z formą pracy i działania Najemcy. Duży dostęp światła dziennego, niezmącony koniecznością wydzielania pomieszczeń przy elewacji, wgląd w przestrzeń zielonego atrium dostępnego dla pracowników, poprzez wyjście na kładkę, wysokość kondygnacji powiększona przez brak zastosowania sufitu podwieszonego, industrialne odkryty betonowy strop z idealnie poprowadzonymi instalacjami zderzyły się z praktycznie czarnym wykończeniem komunikacji oplatającej trzon, czarnymi sufitami z wełny drzewnej, loftowymi, lekkimi przeszkleniami, z bogato zastosowaną sklejką w naturalnym wybarwieniu, elementami filcowymi i korkowymi zapewniającymi przytulność oraz lepsze parametry akustyczne biura.
Opisowa charakterystyka wnętrza pod kątem funkcjonalności i optymalizacji przestrzeni biurowej
Biuro typu open plan zawsze stanowi wyzwanie, głównie przez zapewnienie użytkownikom wygodnych warunków do pracy i pewnego rodzaju ułudy, że mimo otwartej przestrzeni mają swoje intymne, prywatne miejsce. W Tuatarze udało się to poprzez zastosowanie, wydzielających niewielkie zespoły, ścian komunikacyjnych, które, oprócz swojej oczywistej funkcji separującej, stały się też elementami integrującymi zespół, pozwalającymi na kreatywną pracę, dyskusje, nieformalne spotkania. Jednocześnie stały się elementem dekorującym i identyfikującym poszczególne części biura, które dodatkowo mogą angażować pracownika do działalności wręcz artystycznej (mozaika ścienna pokryta samoprzylepnymi karteczkami biurowymi). W dobie pracy mobilnej, a zwłaszcza przy działalności informatycznej biuro stara się oferować różnie ukształtowane przestrzenie – mamy kubikowe fotele, miękkie fatboy’e, tapicerowane siedziska w otoczeniu zieleni atrium, wygodną, cichą wnękę czy fotele z podnóżkami. W biurze znalazła się spora część socjalna, pozwalająca w codziennym użytkowaniu miło spędzić czas przy kawie, ale również, dzięki zapewnieniu części prezentacyjnej, stała się zapleczem dużych spotkań firmowych.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego projekt zasługuje na nagrodę
Efekt końcowy aranżacji to wynik wyjątkowej i ścisłej współpracy Tuatary z architektami. Z początkowych planów o minimalistycznym biurze powstał eklektyczny projekt, który generuje głównie pozytywne komentarze, a dla nas samych jest nierzadko inspiracją przy kolejnych projektach.