Alchemia III

Kategoria: Proekologiczny biurowiec roku 2018
Alchemia III to największa, reprezentacyjna część wielofunkcyjnego kompleksu biznesowego, zlokalizowana w sercu dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańska. Inwestycja Alchemia III to budynek o funkcji biurowej wraz z towarzyszącymi usługami w poziomie parteru i 4 kondygnacjami parkingowymi – 2 nadziemnymi i 2 podziemnymi. Budynek Alchemia III zaprojektowany został jako czternastokondygnacyjny biurowiec klasy A o powierzchni typowej kondygnacji biurowej około 3500mkw. Obok funkcji biurowej w budynku III znajdą się: restauracje, kawiarnie, drogerie, delikatesy, zaplecza socjalne oraz towarzyszące budynkowi przestrzenie publiczne – plac i pasaż. Dodatkowo użytkownicy budynku mogą korzystać ze SPA, basenu, pełnowymiarowej ścianki wspinaczkowej zlokalizowanych w sąsiednim etapie kompleksu biurowego. Lokalizacja inwestycji mieści się bezpośrednio przy głównym ciągu komunikacji publicznej i rowerowej Trójmiasta. Zapewnia alternatywę dla transportu samochodowego, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miasta.
Nazwa obiektu Alchemia III
Lokalizacja al. Grunwaldza / ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku
Data oddania do użytku 24.10.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego APA Wojciechowski Architekci
Inwestor Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Deweloper Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Generalny wykonawca Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Standard budynku A
Strona www obiektu www.alchemia.gda.pl
Powierzchnia całkowita 61000
Powierzchnia użytkowa 53000 m2
Powierzchnia biurowa 35000 m2
Kubatura 242147 m3
Wysokość 55 m
Liczba kondygnacji naziemnych 14
Liczba kondygnacji podziemnych 2
Liczba miejsc parkingowych 370
Liczba wind 11
Nazwa obiektu
Alchemia III
Lokalizacja
al. Grunwaldza / ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku
Data oddania do użytku
24.10.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
APA Wojciechowski Architekci
Inwestor
Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Deweloper
Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Generalny wykonawca
Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Standard budynku
A
Strona www obiektu
www.alchemia.gda.pl
Powierzchnia całkowita
61000
Powierzchnia użytkowa
53000 m2
Powierzchnia biurowa
35000 m2
Kubatura
242147 m3
Wysokość
55 m
Liczba kondygnacji naziemnych
14
Liczba kondygnacji podziemnych
2
Liczba miejsc parkingowych
370
Liczba wind
11
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe Biurowa 66%, usługowa 3%, pozostałe 31%
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej APA Wojciechowski Architekci istnieje od 1989 roku i jest jedną z największych firm architektonicznych w Polsce. Zatrudnia blisko stu architektów, projektuje w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wypełnia swoją misję poprzez stworzenie utalentowanego i kompetentnego zespołu profesjonalistów, gotowego przejść wraz z Klientem przez pełen wyzwań okres procesu projektowego, tak aby powstałe budynki sprawiały satysfakcję klientowi, użytkownikom i architektom oraz by dobrze służyły środowisku naturalnemu. Ostatnie realizacje to Galeria Północna w Warszawie, Alchemia I,II, III w Gdańsku dla firmy Torus. The Park IV w Warszawie dla White Star Real Estate, White Square i White Gardens w Moskwie oraz budynki w Porcie Praskim apartamentowiec Latarnia , mieszkaniówka Sierakowskiego. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami dla budynków i nagrodami za zielone budownictwo.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały) Elewacja w części usługowej parteru i na piętrach biurowych +3-14 jest przeszklona na całej wysokości, w systemie fasady kurtynowej na profilach aluminiowych. Kondygnacje garażu otwartego +1-2 i częściowo parteru, tzw. cokół budynku, są wykończone w sposób ażurowy podłużnymi profilami ceramicznymi w naturalnym odcieniu. Strefa zaplecza i dostaw została wyodrębniona grafitowymi płytami włókno-cementowymi.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny) Budynek posiada w sumie 4 poziomy parkingu: 2 podziemne i 2 nadziemne – na poziomach +1 i +2. Parking nadziemny jest otwarty od strony elewacji wschodniej i zachodniej, przewietrzany w naturalny sposób.
Uzyskane certyfikaty np.: BREEAM, LEED, GBS, DGNB, HQE. Poziom certyfikacji / liczba zdobytych punktów / rodzaj certyfikatu / data uzyskania LEED Platinum – 88 punktów.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia Alchemia III to największa, reprezentacyjna część wielofunkcyjnego kompleksu biznesowego, zlokalizowana w sercu dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańska. Inwestycja Alchemia III to budynek o funkcji biurowej wraz z towarzyszącymi usługami w poziomie parteru i 4 kondygnacjami parkingowymi – 2 nadziemnymi i 2 podziemnymi. Budynek Alchemia III zaprojektowany został jako czternastokondygnacyjny biurowiec klasy A o powierzchni typowej kondygnacji biurowej około 3500mkw. Obok funkcji biurowej w budynku III znajdą się: restauracje, kawiarnie, drogerie, delikatesy, zaplecza socjalne oraz towarzyszące budynkowi przestrzenie publiczne – plac i pasaż. Dodatkowo użytkownicy budynku mogą korzystać ze SPA, basenu, pełnowymiarowej ścianki wspinaczkowej zlokalizowanych w sąsiednim etapie kompleksu biurowego. Lokalizacja inwestycji mieści się bezpośrednio przy głównym ciągu komunikacji publicznej i rowerowej Trójmiasta. Zapewnia alternatywę dla transportu samochodowego, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miasta.
Opis oświetlenia w budynku / dostęp do światła naturalnego Usługi w parterach oraz wszystkie kondygnacje biurowe są przeszklone na całej wysokość – z założenia każde stanowisko pracy ma dostęp do światła dziennego. Pobór mocy i wydajność oświetlenia sztucznego dostosowana do wysokich wymogów certyfikacji LEED, których celem jest oszczędność energii. Oświetlenie zewnętrzne podkreślające formę architektoniczną obiektu: pionowe wyeksponowanie najbardziej charakterystycznego, podwyższonego narożnika budynku u zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Grunwaldzkiej, stanowiącego punkt orientacyjny w przestrzeni, a także pionowym ‘krawatów’ – fragmentów elewacji nawiązujących do poprzednich etapów założenia. Wyodrębnienie poziomymi oprawami strefy cokołu budynku (kondygnacje od 0 do +2). Odrębne oświetlenie dedykowane przestrzeniom publicznym otaczającym budynek, których zadaniem jest podkreślenie zagospodarowania i stworzenie przyjemnej atmosfery po zmroku.
Rozwiązania minimalizujące emisję szkodliwych związków do atmosfery (system ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji) Zastosowany zakaz palenia w i wokół budynku, poza specjalnie wykonaną palarnią z systemem podciśnienia, żeby dym nie wydostawał się na zewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo dzięki zwiększonej wydajności wentylacji mechanicznej oraz specjalnym filtrom na czerpniach powietrza, jakość powietrza we wnętrzach jest dużo wyższa niż wymagają tego polskie przepisy. Zastosowano czujniki CO2 w pomieszczeniach gromadzących większą ilość osób, jak sale konferencyjne czy kuchnie. Możliwość kontroli temperatury w swoim otoczeniu przez pracownika, możliwość otwarcia okna.
Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Czy i w jaki sposób zastosowano energię odnawialną? Fasada budynku zapewnia wysoki poziom ochrony przed utratą energii cieplnej dzięki użyciu materiałów o wysokich parametrach termicznych oraz specjalnie zaprojektowanej konstrukcji profili aluminiowych i akcesoriów odpowiadających za szczelność i izolację termiczną połączeń. Zastosowanie licznych energooszczędnych rozwiązań typu: energooszczędne oprawy oświetleniowe, czujniki obecności, bardziej wydajne urządzenia i instalacje budynkowe, wydajny system HVAC. Dzięki systemowi BMS oraz zainstalowaniu liczników oraz podliczników jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco zużycie różnych mediów oraz w porę wyłapywać „słabe punkty” generujące duże zużycie prądu, wody czy ciepła.
Rozwiązania w zakresie oszczędności wody Zaprojektowane instalacje pozwolą łącznie na 45% zmniejszenie zużycia wody do celów niekonsumpcyjnych. Hydro oszczędne wyposażenie toalet czy pisuarów pozwoli także na zmniejszenie zużycia wody pitnej przy systemie odprowadzenia ścieków w budynku co najmniej 50%. Redukcja efektu wyspy ciepła poprzez instalacje białej kostki betonowej na terenach utwardzonych oraz zielone dachy z roślinnością nie wymagającą dodatkowego nawadniania.
Opis zieleni w budynku (dobór roślin, czy w budynku są zielone tarasy, patia?) / Architektura krajobrazu / Wkomponowanie budynku w zieleń Na ostatniej kondygnacji dach zielony z zielenią ekstensywną. Zieleń jako jeden z istotnych elementów zagospodarowania placów publicznych przy budynku: wprowadzenie donic z drzewami, ciekawych form zieleńców z trawą i krzewami, pergoli porośniętych bluszczem, których celem jest odizolowanie placów od ruchliwych ulic i stworzenie możliwie kameralnej, przyjaznej atmosfery. Zachowanie jak największej ilości drzew oddzielających budynek od terenów kolejowych.
Architektura krajobrazu / wkomponowanie budynku w zieleń Zieleń jako jeden z istotnych elementów zagospodarowania placów publicznych przy budynku: wprowadzenie donic z drzewami, ciekawych form zieleńców z trawą i krzewami, pergoli porośniętych bluszczem, których celem jest odizolowanie placów od ruchliwych ulic i stworzenie możliwie kameralnej, przyjaznej atmosfery. Zachowanie jak największej ilości drzew oddzielających budynek od terenów kolejowych.
Czy przy budowie wykorzystano materiały z recyklingu? stal, domieszki do betonu, aluminium, szkło, kruszywa.
Rozwiązania przyjazne użytkownikom (np. minimalizacja hałasu, strefy relaksu, stacja ładowania samochodów elektrycznych, infrastruktura dla rowerzystów: parkingi, prysznice) Alchemia III wprowadza dodatkową jakość zarówno dla pracowników kompleksu biurowego, jak i osób nie związanych z inwestycją, min. użytkowników sąsiadującego Uniwersytetu Gdańskiego, poprzez parter w całości poświęcony ogólnodostępnym usługom i towarzyszącym im przestrzeniom publicznym. To również przyjazne środowisko pracy, promujące aktywny tryb życia min. poprzez dostęp do centrum sportowo-rekreacyjnego zlokalizowanego w sąsiednim etapie. Ponadto na wysokości inwestycji wykonane zostały nowe ścieżki rowerowe, dodatkowe zatoki autobusowe oraz dodatkowe wyjście z peronu Szybkiej Kolei Miejskiej w stronę inwestycji. Rowerzyści mają zapewnione zaplecze socjalne, szatnie oraz mnóstwo stojaków na rowery – wszystko celem promowania rezygnacji z dojazdu samochodem do pracy.
Rozwiązania przyjazne zwierzętom (np. budki dla ptaków, ule) Na dachu Alchemii III stanęły dotychczas 4 ule, które docelowo mają pomieścić do 300 000 pszczół.
Rozwiązania kreujące proekologiczne zachowania wśród najemców Segregacja odpadów przez najemców na swojej powierzchni, dbanie o środowisko wewnętrzne poprzez kontrolę nad zużyciem energii i wody , stosowanie sprzętów przyjaznych środowisku, wietrzenie powierzchni po zakończeniu prac wykończeniowych.
Innowacyjne rozwiązania W trakcie trwania budowy został wdrożony plan erozji i sedymentacji, który zapobiegał rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń na sąsiednie działki: oraz plan zarządzania jakością powietrza podczas prac budowlanych. Segregacja odpadami budowlanymi pozwoliła na ponowne wykorzystanie ponad 75% odpadów.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę Alchemia III stanowi jakość samą w sobie, ale należy ją też rozpatrywać jako ukoronowanie i symbol wieloletniego założenia inwestycyjnego, jakim jest cały kompleks biurowy Alchemia, który w znaczący sposób zawyżył poziom rynku biurowego w Trójmieście. Alchemia ożywiła tą część miasta i narzuciła nowe trendy, takie jak podkreślenie roli zrównoważonego rozwoju w projektowaniu nowych miejsc pracy, bogata oferta usługowa uzupełniająca funkcję biurową, otwarcie się budynku na użytkowników nie będących jej pracownikami. Ponadto jakość zastosowanych w budynku rozwiązań technologicznych i projektowych znacznie wykracza poza przyjętą w kraju normę, zapewniając Alchemii III najwyższe noty w międzynarodowym systemie certyfikacji budynków LEED.
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe
Biurowa 66%, usługowa 3%, pozostałe 31%
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
APA Wojciechowski Architekci istnieje od 1989 roku i jest jedną z największych firm architektonicznych w Polsce. Zatrudnia blisko stu architektów, projektuje w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wypełnia swoją misję poprzez stworzenie utalentowanego i kompetentnego zespołu profesjonalistów, gotowego przejść wraz z Klientem przez pełen wyzwań okres procesu projektowego, tak aby powstałe budynki sprawiały satysfakcję klientowi, użytkownikom i architektom oraz by dobrze służyły środowisku naturalnemu. Ostatnie realizacje to Galeria Północna w Warszawie, Alchemia I,II, III w Gdańsku dla firmy Torus. The Park IV w Warszawie dla White Star Real Estate, White Square i White Gardens w Moskwie oraz budynki w Porcie Praskim apartamentowiec Latarnia , mieszkaniówka Sierakowskiego. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami dla budynków i nagrodami za zielone budownictwo.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały)
Elewacja w części usługowej parteru i na piętrach biurowych +3-14 jest przeszklona na całej wysokości, w systemie fasady kurtynowej na profilach aluminiowych. Kondygnacje garażu otwartego +1-2 i częściowo parteru, tzw. cokół budynku, są wykończone w sposób ażurowy podłużnymi profilami ceramicznymi w naturalnym odcieniu. Strefa zaplecza i dostaw została wyodrębniona grafitowymi płytami włókno-cementowymi.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny)
Budynek posiada w sumie 4 poziomy parkingu: 2 podziemne i 2 nadziemne – na poziomach +1 i +2. Parking nadziemny jest otwarty od strony elewacji wschodniej i zachodniej, przewietrzany w naturalny sposób.
Uzyskane certyfikaty np.: BREEAM, LEED, GBS, DGNB, HQE. Poziom certyfikacji / liczba zdobytych punktów / rodzaj certyfikatu / data uzyskania
LEED Platinum – 88 punktów.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia
Alchemia III to największa, reprezentacyjna część wielofunkcyjnego kompleksu biznesowego, zlokalizowana w sercu dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańska. Inwestycja Alchemia III to budynek o funkcji biurowej wraz z towarzyszącymi usługami w poziomie parteru i 4 kondygnacjami parkingowymi – 2 nadziemnymi i 2 podziemnymi. Budynek Alchemia III zaprojektowany został jako czternastokondygnacyjny biurowiec klasy A o powierzchni typowej kondygnacji biurowej około 3500mkw. Obok funkcji biurowej w budynku III znajdą się: restauracje, kawiarnie, drogerie, delikatesy, zaplecza socjalne oraz towarzyszące budynkowi przestrzenie publiczne – plac i pasaż. Dodatkowo użytkownicy budynku mogą korzystać ze SPA, basenu, pełnowymiarowej ścianki wspinaczkowej zlokalizowanych w sąsiednim etapie kompleksu biurowego. Lokalizacja inwestycji mieści się bezpośrednio przy głównym ciągu komunikacji publicznej i rowerowej Trójmiasta. Zapewnia alternatywę dla transportu samochodowego, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miasta.
Opis oświetlenia w budynku / dostęp do światła naturalnego
Usługi w parterach oraz wszystkie kondygnacje biurowe są przeszklone na całej wysokość – z założenia każde stanowisko pracy ma dostęp do światła dziennego. Pobór mocy i wydajność oświetlenia sztucznego dostosowana do wysokich wymogów certyfikacji LEED, których celem jest oszczędność energii. Oświetlenie zewnętrzne podkreślające formę architektoniczną obiektu: pionowe wyeksponowanie najbardziej charakterystycznego, podwyższonego narożnika budynku u zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Grunwaldzkiej, stanowiącego punkt orientacyjny w przestrzeni, a także pionowym ‘krawatów’ – fragmentów elewacji nawiązujących do poprzednich etapów założenia. Wyodrębnienie poziomymi oprawami strefy cokołu budynku (kondygnacje od 0 do +2). Odrębne oświetlenie dedykowane przestrzeniom publicznym otaczającym budynek, których zadaniem jest podkreślenie zagospodarowania i stworzenie przyjemnej atmosfery po zmroku.
Rozwiązania minimalizujące emisję szkodliwych związków do atmosfery (system ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji)
Zastosowany zakaz palenia w i wokół budynku, poza specjalnie wykonaną palarnią z systemem podciśnienia, żeby dym nie wydostawał się na zewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo dzięki zwiększonej wydajności wentylacji mechanicznej oraz specjalnym filtrom na czerpniach powietrza, jakość powietrza we wnętrzach jest dużo wyższa niż wymagają tego polskie przepisy. Zastosowano czujniki CO2 w pomieszczeniach gromadzących większą ilość osób, jak sale konferencyjne czy kuchnie. Możliwość kontroli temperatury w swoim otoczeniu przez pracownika, możliwość otwarcia okna.
Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Czy i w jaki sposób zastosowano energię odnawialną?
Fasada budynku zapewnia wysoki poziom ochrony przed utratą energii cieplnej dzięki użyciu materiałów o wysokich parametrach termicznych oraz specjalnie zaprojektowanej konstrukcji profili aluminiowych i akcesoriów odpowiadających za szczelność i izolację termiczną połączeń. Zastosowanie licznych energooszczędnych rozwiązań typu: energooszczędne oprawy oświetleniowe, czujniki obecności, bardziej wydajne urządzenia i instalacje budynkowe, wydajny system HVAC. Dzięki systemowi BMS oraz zainstalowaniu liczników oraz podliczników jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco zużycie różnych mediów oraz w porę wyłapywać „słabe punkty” generujące duże zużycie prądu, wody czy ciepła.
Rozwiązania w zakresie oszczędności wody
Zaprojektowane instalacje pozwolą łącznie na 45% zmniejszenie zużycia wody do celów niekonsumpcyjnych. Hydro oszczędne wyposażenie toalet czy pisuarów pozwoli także na zmniejszenie zużycia wody pitnej przy systemie odprowadzenia ścieków w budynku co najmniej 50%. Redukcja efektu wyspy ciepła poprzez instalacje białej kostki betonowej na terenach utwardzonych oraz zielone dachy z roślinnością nie wymagającą dodatkowego nawadniania.
Opis zieleni w budynku (dobór roślin, czy w budynku są zielone tarasy, patia?) / Architektura krajobrazu / Wkomponowanie budynku w zieleń
Na ostatniej kondygnacji dach zielony z zielenią ekstensywną. Zieleń jako jeden z istotnych elementów zagospodarowania placów publicznych przy budynku: wprowadzenie donic z drzewami, ciekawych form zieleńców z trawą i krzewami, pergoli porośniętych bluszczem, których celem jest odizolowanie placów od ruchliwych ulic i stworzenie możliwie kameralnej, przyjaznej atmosfery. Zachowanie jak największej ilości drzew oddzielających budynek od terenów kolejowych.
Architektura krajobrazu / wkomponowanie budynku w zieleń
Zieleń jako jeden z istotnych elementów zagospodarowania placów publicznych przy budynku: wprowadzenie donic z drzewami, ciekawych form zieleńców z trawą i krzewami, pergoli porośniętych bluszczem, których celem jest odizolowanie placów od ruchliwych ulic i stworzenie możliwie kameralnej, przyjaznej atmosfery. Zachowanie jak największej ilości drzew oddzielających budynek od terenów kolejowych.
Czy przy budowie wykorzystano materiały z recyklingu?
stal, domieszki do betonu, aluminium, szkło, kruszywa.
Rozwiązania przyjazne użytkownikom (np. minimalizacja hałasu, strefy relaksu, stacja ładowania samochodów elektrycznych, infrastruktura dla rowerzystów: parkingi, prysznice)
Alchemia III wprowadza dodatkową jakość zarówno dla pracowników kompleksu biurowego, jak i osób nie związanych z inwestycją, min. użytkowników sąsiadującego Uniwersytetu Gdańskiego, poprzez parter w całości poświęcony ogólnodostępnym usługom i towarzyszącym im przestrzeniom publicznym. To również przyjazne środowisko pracy, promujące aktywny tryb życia min. poprzez dostęp do centrum sportowo-rekreacyjnego zlokalizowanego w sąsiednim etapie. Ponadto na wysokości inwestycji wykonane zostały nowe ścieżki rowerowe, dodatkowe zatoki autobusowe oraz dodatkowe wyjście z peronu Szybkiej Kolei Miejskiej w stronę inwestycji. Rowerzyści mają zapewnione zaplecze socjalne, szatnie oraz mnóstwo stojaków na rowery – wszystko celem promowania rezygnacji z dojazdu samochodem do pracy.
Rozwiązania przyjazne zwierzętom (np. budki dla ptaków, ule)
Na dachu Alchemii III stanęły dotychczas 4 ule, które docelowo mają pomieścić do 300 000 pszczół.
Rozwiązania kreujące proekologiczne zachowania wśród najemców
Segregacja odpadów przez najemców na swojej powierzchni, dbanie o środowisko wewnętrzne poprzez kontrolę nad zużyciem energii i wody , stosowanie sprzętów przyjaznych środowisku, wietrzenie powierzchni po zakończeniu prac wykończeniowych.
Innowacyjne rozwiązania
W trakcie trwania budowy został wdrożony plan erozji i sedymentacji, który zapobiegał rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń na sąsiednie działki: oraz plan zarządzania jakością powietrza podczas prac budowlanych. Segregacja odpadami budowlanymi pozwoliła na ponowne wykorzystanie ponad 75% odpadów.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę
Alchemia III stanowi jakość samą w sobie, ale należy ją też rozpatrywać jako ukoronowanie i symbol wieloletniego założenia inwestycyjnego, jakim jest cały kompleks biurowy Alchemia, który w znaczący sposób zawyżył poziom rynku biurowego w Trójmieście. Alchemia ożywiła tą część miasta i narzuciła nowe trendy, takie jak podkreślenie roli zrównoważonego rozwoju w projektowaniu nowych miejsc pracy, bogata oferta usługowa uzupełniająca funkcję biurową, otwarcie się budynku na użytkowników nie będących jej pracownikami. Ponadto jakość zastosowanych w budynku rozwiązań technologicznych i projektowych znacznie wykracza poza przyjętą w kraju normę, zapewniając Alchemii III najwyższe noty w międzynarodowym systemie certyfikacji budynków LEED.