BIUROWIEC PRZY ULICY ZA BRAMKĄ

Kategoria: Biurowiec roku 2018
To budynek który domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów. Lokalizacja ta była głównym czynnikiem determinującym formę nadziemnej części obiektu. Od strony ulic otaczających kwartał jego elewacje tworzą spokojną, współczesną kompozycję wpisującą się w miejską pierzeję. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone są gzymsami, ściany zaś – artykułowane rytmicznie powtarzającymi się, pionowymi oknami. Przy dość wąskich uliczkach w tej części miasta, wysokie przeszklenia pozwalają wpuścić do środka jak najwięcej światła słonecznego. Zupełnie inaczej bryła budynku wygląda od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, tworząc rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Dzięki całkowicie przeszklonym elewacjom, wizualna granica między wnętrzem i zewnętrzem budynku ulega zatarciu, pozwalając na wzajemne przenikanie się tych stref. Dodatkowa przestrzeń publiczna powstała od strony ulicy Za Bramką, między nowo zaprojektowanym biurowcem a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego obiektu. Oprócz tarasów powierzchnią biologicznie czynną jest także porośnięty trawą dach. Budynek został zaprojektowany w sposób umożliwiający naturalną wentylację – każde okno wyposażone jest w otwierany element pozwalający na naturalne przewietrzanie wnętrz. Biurowiec ma siedem kondygnacji. Trzy kondygnacje podziemne oraz część parteru zajmuje parking na 299 miejsc postojowych. Jest to w dużej mierze parking ogólnodostępny z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów.
Nazwa obiektu BIUROWIEC PRZY ULICY ZA BRAMKĄ
Lokalizacja Poznań
Data oddania do użytku 01.01.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego ARCHITEKCI:Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski WSPÓŁPRACA:Kamila Dembińska, Przemysław Fedorczuk, Łukasz Piszczałka, Bożena Wróbel, Szymon Knast, Anna Lipiec.
Inwestor Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Deweloper Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Generalny wykonawca Konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones S.A.
Standard budynku Biurowiec klasy A
Strona www obiektu www.wcwi.com.pl
Powierzchnia całkowita 18300 m2 w tym: 8000 m2 parking miejski
Powierzchnia użytkowa 16112 m2
Powierzchnia biurowa 5600 m2
Kubatura 69127 m3
Wysokość 16 m
Liczba kondygnacji naziemnych 4
Liczba kondygnacji podziemnych 3
Liczba miejsc parkingowych 299
Liczba wind 6
Nazwa obiektu
BIUROWIEC PRZY ULICY ZA BRAMKĄ
Lokalizacja
Poznań
Data oddania do użytku
01.01.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
ARCHITEKCI:Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski WSPÓŁPRACA:Kamila Dembińska, Przemysław Fedorczuk, Łukasz Piszczałka, Bożena Wróbel, Szymon Knast, Anna Lipiec.
Inwestor
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Deweloper
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Generalny wykonawca
Konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones S.A.
Standard budynku
Biurowiec klasy A
Strona www obiektu
www.wcwi.com.pl
Powierzchnia całkowita
18300 m2 w tym: 8000 m2 parking miejski
Powierzchnia użytkowa
16112 m2
Powierzchnia biurowa
5600 m2
Kubatura
69127 m3
Wysokość
16 m
Liczba kondygnacji naziemnych
4
Liczba kondygnacji podziemnych
3
Liczba miejsc parkingowych
299
Liczba wind
6
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe (jaki % stanowi funkcja podstawowa budynku a jaki % stanowią pozostałe funkcje?) Budynek biurowy z usługami, i wielokondygnacyjnym podziemnym parkingiem miejskim.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej Biuro Ultra Architects zostało złożone w 2004 roku w Poznaniu przez architektów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały) Elewacja od strony ulicy Za Bramką to kompozycja paneli z blachy cięto ciągnionej, wysokich okien, i zasłaniających przewietrzacze blach 3+ projektu Oskara Zięty (pierwsze użycie tego materiału na elewacji). W elewacji tylnej każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej wpuszczając jak najwięcej światła do środka kwartału, dzięki temu gestowi powstały tarasy, które zostały wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Elewacja tylna jest całkowicie szkalna.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny) Jest to parking na 299 miejsc postojowych. W tym 99 miejsc obsługuje biurowiec, a pozostałe 200 to miejsca parkingowe wciągnięte w strefę parkowania śródmieścia Poznania. Parking zajmuje trzy kondygnacje podziemne, i 2/3 parteru.
Udogodnienia dla rowerzystów (parkingi, prysznice, szafki, wypożyczania rowerów)) Budynek zawiera 30 miejsc postojowych dla rowerów, oraz zaplecze sanitarne dla rowerzystów z szafkami i prysznicami. W przyszłości w budynku znajdzie się stacja rowerów miejskich.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia To budynek który domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów. Lokalizacja ta była głównym czynnikiem determinującym formę nadziemnej części obiektu. Od strony ulic otaczających kwartał jego elewacje tworzą spokojną, współczesną kompozycję wpisującą się w miejską pierzeję. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone są gzymsami, ściany zaś – artykułowane rytmicznie powtarzającymi się, pionowymi oknami. Przy dość wąskich uliczkach w tej części miasta, wysokie przeszklenia pozwalają wpuścić do środka jak najwięcej światła słonecznego. Zupełnie inaczej bryła budynku wygląda od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, tworząc rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Dzięki całkowicie przeszklonym elewacjom, wizualna granica między wnętrzem i zewnętrzem budynku ulega zatarciu, pozwalając na wzajemne przenikanie się tych stref. Dodatkowa przestrzeń publiczna powstała od strony ulicy Za Bramką, między nowo zaprojektowanym biurowcem a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego obiektu. Oprócz tarasów powierzchnią biologicznie czynną jest także porośnięty trawą dach. Budynek został zaprojektowany w sposób umożliwiający naturalną wentylację – każde okno wyposażone jest w otwierany element pozwalający na naturalne przewietrzanie wnętrz. Biurowiec ma siedem kondygnacji. Trzy kondygnacje podziemne oraz część parteru zajmuje parking na 299 miejsc postojowych. Jest to w dużej mierze parking ogólnodostępny z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne Budynek jest wyposażony w System BMS, nisko energochłonny system klimatyzacji wraz z odzyskiem ciepła. Wszystkie elewacje budynku zawierają przewietrzacze umożliwiające naturalną wentylację pomieszczeń. Budynek posiada dach z zielenią ekstensywną.
Certyfikaty Budynek spełnia warunki certyfikatu BREEAM.
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie To budynek który domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów.
Wpływ budynku na otoczenie (czy powstanie budynku ożywiło okolicę, czy przestrzeń wokół budynku jest dostępna dla mieszkańców, osób z zewnątrz, czy są tam dodatkowe usługi i atrakcje?) Budynek został tak zaprojektowany, żeby wpuścić jak najwięcej światła do kwartału który domyka. Od strony ulicy Za Bramką znajduje się restauracja, a przy placyku który został zaprojektowany obok budynku, kawiarnia. Na pierwszej kondygnacji znajduje się ogólnodostępna przestrzeń do pracy (coworking Plus 1), z której dostępny jest najniższy poziom tarasu. Atrakcją projektu są lampy z budkami lęgowymi.
Uniwersalność (możliwość późniejszej zmiany/adaptacji pod kątem kolejnego najemcy oraz możliwość modyfikacji pod kątem bieżących potrzeb najemców) Przestrzeń budynku jest łatwa do zmian (openspace). W tej chwili budynek w całości jest wynajęty.
Ponadczasowość, trwałość rozwiązań i zastosowanych materiałów Budynek zaprojektowany jest z materiałów łatwych w konserwacji, trwałych, i ekologicznych.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę Staraliśmy się żeby budynek miał współczesny rys, ale za razem jak najspokojniej wpisywał się w otoczenie (nie krzyczał). To współczesna przestrzeń biurowa, która stara się jak najlepiej wykorzystać zastałe warunki. Budynek momentami zaciera wizualną granicę między wnętrzem i zewnętrzem, pozwalając na wzajemne przenikanie się tych stref . Daje możliwość pracy wewnątrz na zewnątrz siebie ( tarasy, plac). Wydaje nam się, że to jest jego największy atut.
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe (jaki % stanowi funkcja podstawowa budynku a jaki % stanowią pozostałe funkcje?)
Budynek biurowy z usługami, i wielokondygnacyjnym podziemnym parkingiem miejskim.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
Biuro Ultra Architects zostało złożone w 2004 roku w Poznaniu przez architektów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały)
Elewacja od strony ulicy Za Bramką to kompozycja paneli z blachy cięto ciągnionej, wysokich okien, i zasłaniających przewietrzacze blach 3+ projektu Oskara Zięty (pierwsze użycie tego materiału na elewacji). W elewacji tylnej każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej wpuszczając jak najwięcej światła do środka kwartału, dzięki temu gestowi powstały tarasy, które zostały wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Elewacja tylna jest całkowicie szkalna.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny)
Jest to parking na 299 miejsc postojowych. W tym 99 miejsc obsługuje biurowiec, a pozostałe 200 to miejsca parkingowe wciągnięte w strefę parkowania śródmieścia Poznania. Parking zajmuje trzy kondygnacje podziemne, i 2/3 parteru.
Udogodnienia dla rowerzystów (parkingi, prysznice, szafki, wypożyczania rowerów))
Budynek zawiera 30 miejsc postojowych dla rowerów, oraz zaplecze sanitarne dla rowerzystów z szafkami i prysznicami. W przyszłości w budynku znajdzie się stacja rowerów miejskich.
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia
To budynek który domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów. Lokalizacja ta była głównym czynnikiem determinującym formę nadziemnej części obiektu. Od strony ulic otaczających kwartał jego elewacje tworzą spokojną, współczesną kompozycję wpisującą się w miejską pierzeję. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone są gzymsami, ściany zaś – artykułowane rytmicznie powtarzającymi się, pionowymi oknami. Przy dość wąskich uliczkach w tej części miasta, wysokie przeszklenia pozwalają wpuścić do środka jak najwięcej światła słonecznego. Zupełnie inaczej bryła budynku wygląda od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, tworząc rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Dzięki całkowicie przeszklonym elewacjom, wizualna granica między wnętrzem i zewnętrzem budynku ulega zatarciu, pozwalając na wzajemne przenikanie się tych stref. Dodatkowa przestrzeń publiczna powstała od strony ulicy Za Bramką, między nowo zaprojektowanym biurowcem a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego obiektu. Oprócz tarasów powierzchnią biologicznie czynną jest także porośnięty trawą dach. Budynek został zaprojektowany w sposób umożliwiający naturalną wentylację – każde okno wyposażone jest w otwierany element pozwalający na naturalne przewietrzanie wnętrz. Biurowiec ma siedem kondygnacji. Trzy kondygnacje podziemne oraz część parteru zajmuje parking na 299 miejsc postojowych. Jest to w dużej mierze parking ogólnodostępny z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne
Budynek jest wyposażony w System BMS, nisko energochłonny system klimatyzacji wraz z odzyskiem ciepła. Wszystkie elewacje budynku zawierają przewietrzacze umożliwiające naturalną wentylację pomieszczeń. Budynek posiada dach z zielenią ekstensywną.
Certyfikaty
Budynek spełnia warunki certyfikatu BREEAM.
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie
To budynek który domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów.
Wpływ budynku na otoczenie (czy powstanie budynku ożywiło okolicę, czy przestrzeń wokół budynku jest dostępna dla mieszkańców, osób z zewnątrz, czy są tam dodatkowe usługi i atrakcje?)
Budynek został tak zaprojektowany, żeby wpuścić jak najwięcej światła do kwartału który domyka. Od strony ulicy Za Bramką znajduje się restauracja, a przy placyku który został zaprojektowany obok budynku, kawiarnia. Na pierwszej kondygnacji znajduje się ogólnodostępna przestrzeń do pracy (coworking Plus 1), z której dostępny jest najniższy poziom tarasu. Atrakcją projektu są lampy z budkami lęgowymi.
Uniwersalność (możliwość późniejszej zmiany/adaptacji pod kątem kolejnego najemcy oraz możliwość modyfikacji pod kątem bieżących potrzeb najemców)
Przestrzeń budynku jest łatwa do zmian (openspace). W tej chwili budynek w całości jest wynajęty.
Ponadczasowość, trwałość rozwiązań i zastosowanych materiałów
Budynek zaprojektowany jest z materiałów łatwych w konserwacji, trwałych, i ekologicznych.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę
Staraliśmy się żeby budynek miał współczesny rys, ale za razem jak najspokojniej wpisywał się w otoczenie (nie krzyczał). To współczesna przestrzeń biurowa, która stara się jak najlepiej wykorzystać zastałe warunki. Budynek momentami zaciera wizualną granicę między wnętrzem i zewnętrzem, pozwalając na wzajemne przenikanie się tych stref . Daje możliwość pracy wewnątrz na zewnątrz siebie ( tarasy, plac). Wydaje nam się, że to jest jego największy atut.