mBank

Kategoria: Aranżacja miejsca pracy roku 2018
Aranżacja powierzchni odzwierciedla charakter organizacji czyli jest komfortowa, nowoczesna, przyjazna. Takimi wytycznymi kierowaliśmy się tworząc design. Dodatkowo rozwiązania technologiczne, informatyczne wkomponowane w aranżację podkreślają mobilność i innowacyjność które stanowią wizytówkę organizacji. Przestronny hol główny z eleganckim ciepłym wnętrzem oraz zastosowaniem naturalnych materiałów jest zapowiedzią elementu przewodniego całego założenia. Elementy zabudowy meblowej poczekalni z naturalnego forniru kierują odwiedzających na punkt główny czyli recepcję. Zaprojektowana spójna z designem biura nawigacja ułatwia dotarcie do wyznaczonego celu. Strefa otwarta na klienta zewnętrznego została zaprojektowana jako elegancka, prosta nawiązująca do łódzkich tradycji surowych materiałów oraz witryn fabrycznych. Taka jest strefa konferencyjna. Piętra zostały w wyniku przeprowadzonego konkursu podzielone tematycznie. Tematyka ( kolory świata, miasto, mobilność, natura, film) przewija się w salach spotkań, wolnostojących ścianach meblowych wygradzających open space jak i wykończenia sal tzw. Specjalnych gdzie motyw danego piętra jest eksponowany. Elementem spójnym powtarzalnym na każdej kondygnacji biurowej jest strefa centralna z różnorodnością sposobów pracy oraz wkomponowaniem elementów brandingu dającej pracownikom poczucie identyfikacji z organizacją. Elementy oraz kolorystyka brandingowa, która jest ważnym elementem każdej większej firmy została nienachalnie wkomponowana od logotypu na meblach po uchwyty do zabudów meblowych, foliowaniu ścian szklanych dając wrażenie jasnego przekazu w jakiej przestrzeni się znajdujemy. Ważnym zabiegiem dającym możliwość poczucia identyfikacji pracownikom było oddanie im na każdym piętrze kilku sal spotkań do zaprojektowania.
Najemca mBank
Profil wykonywanej działalności przez najemcę / branża usługi sektora finansowego
Lokalizacja biura Przystanek Mbank, Łódź, ul. Kilińskiego 74
Data oddania do użytku 28.09.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego InDesign Zbigniew Kostrzewa
Generalny wykonawca Ghelamco Poland Sp.z.o.o.
Powierzchnia całkowita 26 335 m2
Powierzchnia użytkowa 24000 m2
Liczba pięter 5
Najemca
mBank
Profil wykonywanej działalności przez najemcę / branża
usługi sektora finansowego
Lokalizacja biura
Przystanek Mbank, Łódź, ul. Kilińskiego 74
Data oddania do użytku
28.09.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
InDesign Zbigniew Kostrzewa
Generalny wykonawca
Ghelamco Poland Sp.z.o.o.
Powierzchnia całkowita
26 335 m2
Powierzchnia użytkowa
24000 m2
Liczba pięter
5
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej Firma zajmuje się kompleksowym projektowaniem powierzchni biurowych, badaniami przestrzeni pracy dla klientów korporacyjnych. Świadczy pełen zakres usług od etapu tworzenia spaceplan’u po projekty wykonawcze, doradztwo, koordynacje, nadzory autorskie, tworzenie grafiki użytkowej, wzornictwo przemysłowe.
Opis stanowisk pracy indywidualnej Podstawowe założenie to miejsca pracy jako stanowiska w systemie desk-sharing. Przemieszczanie się i elastyczny wybór stanowiska pracy umożliwia system szafek typu locker równomiernie rozmieszczonych na piętrach, gdzie można przechowywać podręczne rzeczy. Wszystkie biurka posiadają regulowaną elektrycznie wysokość umożliwiającą dodatkowo zmianę postawy podczas pracy do stojącej włącznie. Biurka zostały wyposażone w ścianki tapicerowane dla komfortu akustycznego oraz wizualnego.
Opis przestrzeni do kreatywnej pracy Przestrzeń ta dzieli się na kilka typów: 1- strefy do pracy ad-hoc rozdzielające zespoły stanowisk pracy ze stołem wysokim z hokerami lub standardową wysokością. Występują zamiennie ze strefami do pracy nieformalnej na pufach, poduchach itp. 2- strefa usytuowana centralnie na piętrach posiadająca 5 typów miejsc do pracy kreatywnej zaprojektowanych indywidualnie: tapicerowane siedziska z blatem z lampką do pracy, wysoki blat z hokerami, okrągły stół, huśtawka, siedziska otwarte. 3 – audytorium.
Opis strefy relaksu Strefy relaksu dzielą się na kilka typów. 1-oddzielone strefy na open space z miękkimi tapicerowanymi poduchami, pufami. 2-przy kafeteriach na każdym piętrze wyposażone w luźne miękkie meble, 3-strefa medytacji z szezlognami i ścianą z roślinnością, 4-równomiernie rozmieszczone siedziska tapicerowane we wnękach przy aneksach kuchennych, 5- "gameroom" z konsolą do gier oraz piłkarzykami, 6-strefa centralna z zaprojektowanymi modułami różnego rodzaju siedzisk oraz mebli wolno stojących.
Zastosowane materiały, elementy wystroju wnętrz, technologie Ściany pełne oraz cało szklane, pojedynczo i podwójnie szklone, okładziny: białe szkło hartowane zabudowy wnękowe laminowane, okładziny fornirowane, ściany zielone, porost mchem, beton, sufity mineralne wyspowe, modułowe, stolarskie modułowe laminowane w formie pergoli oraz wolno-wiszące, strop oraz instalacje odkryte w części komunikacji. Posadzki z paneli pcv drewnopodobnych, wykładziny dywanowe z różną długością poszycia według wymagań akustycznych oraz podkreślenia stref funkcjonalnych.
Wyposażenie biura / meble Stanowiska pracy typu bench regulowane elektrycznie, wygłuszone ściankami tapicerowanymi. Projekt strefy pracy nieformalnej na każdym piętrze to elementy wolnostojące stanowiące spójną wizualnie część która jest znakiem rozpoznawczym organizacji zawierającym kolorystykę, kształty oraz logo. Strefa konferencyjna zaprojektowana jako nawiązanie do łodzi fabrycznej ale w reprezentacyjnej formie. Lada recepcyjna to również nawiązanie do strefy centralnej na piętrach w prostszej eleganckiej formie.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne Budynek uzyskał certyfikat breeam, wykonany został w klasie a+. Rozwiązania proekologiczne poza całym pakietem, który spełnia otrzymując w/w certyfikat to m.in. Segregacja odpadów, zastosowanie materiałów naturalnych takich jak beton, drewno, fornir. Zastosowano źródła światła ledowe oraz podział obwodów pozwalających uzyskać optymalne oświetlenie miejsc pracy.
Zieleń w biurze (dobór roślin, patia, tarasy) Zieleń zaprojektowana została w formie „żywych” ścian ze starannie dobraną roślinnością, ścian z roślinnością stabilizowaną – porost mchem, roślin doniczkowych na tarasie, zielonego dachu ze zróżnicowanymi gatunkami traw oraz sukulentów, w patio wkomponowana została roślinność w formie nowo zasadzonego drzewa oraz pnącza oplatające wyrzutnię powietrza z garażu, aż po wijące się poprzez kondygnacje wewnętrznego atrium bluszcze (projekt zewnętrznej zieleni poza zakresem).
Opisowa charakterystyka wnętrza z achitektonicznego punktu widzenia (atrakcyjność biura, design) Aranżacja powierzchni odzwierciedla charakter organizacji czyli jest komfortowa, nowoczesna, przyjazna. Takimi wytycznymi kierowaliśmy się tworząc design. Dodatkowo rozwiązania technologiczne, informatyczne wkomponowane w aranżację podkreślają mobilność i innowacyjność które stanowią wizytówkę organizacji. Przestronny hol główny z eleganckim ciepłym wnętrzem oraz zastosowaniem naturalnych materiałów jest zapowiedzią elementu przewodniego całego założenia. Elementy zabudowy meblowej poczekalni z naturalnego forniru kierują odwiedzających na punkt główny czyli recepcję. Zaprojektowana spójna z designem biura nawigacja ułatwia dotarcie do wyznaczonego celu. Strefa otwarta na klienta zewnętrznego została zaprojektowana jako elegancka, prosta nawiązująca do łódzkich tradycji surowych materiałów oraz witryn fabrycznych. Taka jest strefa konferencyjna. Piętra zostały w wyniku przeprowadzonego konkursu podzielone tematycznie. Tematyka ( kolory świata, miasto, mobilność, natura, film) przewija się w salach spotkań, wolnostojących ścianach meblowych wygradzających open space jak i wykończenia sal tzw. Specjalnych gdzie motyw danego piętra jest eksponowany. Elementem spójnym powtarzalnym na każdej kondygnacji biurowej jest strefa centralna z różnorodnością sposobów pracy oraz wkomponowaniem elementów brandingu dającej pracownikom poczucie identyfikacji z organizacją. Elementy oraz kolorystyka brandingowa, która jest ważnym elementem każdej większej firmy została nienachalnie wkomponowana od logotypu na meblach po uchwyty do zabudów meblowych, foliowaniu ścian szklanych dając wrażenie jasnego przekazu w jakiej przestrzeni się znajdujemy. Ważnym zabiegiem dającym możliwość poczucia identyfikacji pracownikom było oddanie im na każdym piętrze kilku sal spotkań do zaprojektowania.
Opisowa charakterystyka wnętrza pod kątem funkcjonalności i optymalizacji przestrzeni biurowej Obiekt został wyposażony we wszystkie funkcje niezbędne do samodzielnego funkcjonowania takie jak obsługę klienta, kancelarię, dwie kafeterie z technologią kuchni, centrum szkoleniowo-konferencyjne, punkt medyczny, lab (centrum rozwoju nowych technologii). Ze względu na dużą, aż 4500m2 powierzchnię każdej kondygnacji funkcje biurowe zostały pogrupowane w zespoły, które zlokalizowane zostały przy każdym z trzech trzonów budynku. Dzięki temu zabiegowi każdy pracownik ma zapewnione bliskie sąsiedztwo podstawowych funkcji takich jak garderoba, aneks kuchenny, ksero, salki spotkań, budki telefoniczne, pomieszczenia cichej pracy, strefy relaksu. Uwarunkowania doświetleniem, kształt budynku oraz głębokość traktu pozwoliła na stworzenie głównej, centralnej strefy na każdym piętrze skupiającej różnorodne formy do pracy kreatywnej, nieformalnej, spotkań ad-hoc będącej jednocześnie znakiem rozpoznawczym oraz wizytówką designu całej organizacji. W związku z założeniem jakim jest desk-sharing na całej powierzchni równomiernie zlokalizowane zostały szafki typu locker oraz szafy na dokumenty poprze co przestrzeń jest cały czas optymalizowana i dostosowuje się do potrzeb pracowników umożliwiając im swobodę relokacji na piętrze. Open spce został potraktowany modułowo. Co cztery zestawy stanowisk typu bench wstawiony został moduł z funkcją relaksu lub stołu projektowego do spotkań „ad-hoc”. Przestrzeń pracy została wizualnie oraz akustycznie przedzielona wolnostojącymi ściankami tapicerowanymi, które jednocześnie są miejscem lokalizacji brandingu oraz motywów tematycznych danego piętra. Uzupełnieniem designu jest wyposażenie powierzchni w nowoczesne technologie informatyczne, czytniki, kody qr, systemy rezerwacji ułatwiające komunikację wewnętrzną pracowników dając im informacje na temat m.in. Zajętości sal spotkań, miejsc pracy, kampanii, eventów, trwających projektów angażując ich na bieżąco w tworzenie organizacji.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego projekt zasługuje na nagrodę Projekt powstał w wyniku analiz, badań środowiska pracy, warsztatów. Odpowiada na potrzeby klienta co potwierdzone zostało informacjami zwrotnymi, ankietami zadowolenia pracowników. Wszystkie zaprojektowane strefy nietypowe, nieformalne są z powodzeniem użytkowane. Podstawową informacją wskazującą na dobry projekt jest fakt, że stał się on wizytówką, zmienił sposób oraz jakość środowiska pracy i stał się wypracowanym standardem dla przyszłych lokalizacji stosowanym z powodzeniem nie tylko w Polsce.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
Firma zajmuje się kompleksowym projektowaniem powierzchni biurowych, badaniami przestrzeni pracy dla klientów korporacyjnych. Świadczy pełen zakres usług od etapu tworzenia spaceplan’u po projekty wykonawcze, doradztwo, koordynacje, nadzory autorskie, tworzenie grafiki użytkowej, wzornictwo przemysłowe.
Opis stanowisk pracy indywidualnej
Podstawowe założenie to miejsca pracy jako stanowiska w systemie desk-sharing. Przemieszczanie się i elastyczny wybór stanowiska pracy umożliwia system szafek typu locker równomiernie rozmieszczonych na piętrach, gdzie można przechowywać podręczne rzeczy. Wszystkie biurka posiadają regulowaną elektrycznie wysokość umożliwiającą dodatkowo zmianę postawy podczas pracy do stojącej włącznie. Biurka zostały wyposażone w ścianki tapicerowane dla komfortu akustycznego oraz wizualnego.
Opis przestrzeni do kreatywnej pracy
Przestrzeń ta dzieli się na kilka typów: 1- strefy do pracy ad-hoc rozdzielające zespoły stanowisk pracy ze stołem wysokim z hokerami lub standardową wysokością. Występują zamiennie ze strefami do pracy nieformalnej na pufach, poduchach itp. 2- strefa usytuowana centralnie na piętrach posiadająca 5 typów miejsc do pracy kreatywnej zaprojektowanych indywidualnie: tapicerowane siedziska z blatem z lampką do pracy, wysoki blat z hokerami, okrągły stół, huśtawka, siedziska otwarte. 3 – audytorium.
Opis strefy relaksu
Strefy relaksu dzielą się na kilka typów. 1-oddzielone strefy na open space z miękkimi tapicerowanymi poduchami, pufami. 2-przy kafeteriach na każdym piętrze wyposażone w luźne miękkie meble, 3-strefa medytacji z szezlognami i ścianą z roślinnością, 4-równomiernie rozmieszczone siedziska tapicerowane we wnękach przy aneksach kuchennych, 5- "gameroom" z konsolą do gier oraz piłkarzykami, 6-strefa centralna z zaprojektowanymi modułami różnego rodzaju siedzisk oraz mebli wolno stojących.
Zastosowane materiały, elementy wystroju wnętrz, technologie
Ściany pełne oraz cało szklane, pojedynczo i podwójnie szklone, okładziny: białe szkło hartowane zabudowy wnękowe laminowane, okładziny fornirowane, ściany zielone, porost mchem, beton, sufity mineralne wyspowe, modułowe, stolarskie modułowe laminowane w formie pergoli oraz wolno-wiszące, strop oraz instalacje odkryte w części komunikacji. Posadzki z paneli pcv drewnopodobnych, wykładziny dywanowe z różną długością poszycia według wymagań akustycznych oraz podkreślenia stref funkcjonalnych.
Wyposażenie biura / meble
Stanowiska pracy typu bench regulowane elektrycznie, wygłuszone ściankami tapicerowanymi. Projekt strefy pracy nieformalnej na każdym piętrze to elementy wolnostojące stanowiące spójną wizualnie część która jest znakiem rozpoznawczym organizacji zawierającym kolorystykę, kształty oraz logo. Strefa konferencyjna zaprojektowana jako nawiązanie do łodzi fabrycznej ale w reprezentacyjnej formie. Lada recepcyjna to również nawiązanie do strefy centralnej na piętrach w prostszej eleganckiej formie.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne
Budynek uzyskał certyfikat breeam, wykonany został w klasie a+. Rozwiązania proekologiczne poza całym pakietem, który spełnia otrzymując w/w certyfikat to m.in. Segregacja odpadów, zastosowanie materiałów naturalnych takich jak beton, drewno, fornir. Zastosowano źródła światła ledowe oraz podział obwodów pozwalających uzyskać optymalne oświetlenie miejsc pracy.
Zieleń w biurze (dobór roślin, patia, tarasy)
Zieleń zaprojektowana została w formie „żywych” ścian ze starannie dobraną roślinnością, ścian z roślinnością stabilizowaną – porost mchem, roślin doniczkowych na tarasie, zielonego dachu ze zróżnicowanymi gatunkami traw oraz sukulentów, w patio wkomponowana została roślinność w formie nowo zasadzonego drzewa oraz pnącza oplatające wyrzutnię powietrza z garażu, aż po wijące się poprzez kondygnacje wewnętrznego atrium bluszcze (projekt zewnętrznej zieleni poza zakresem).
Opisowa charakterystyka wnętrza z achitektonicznego punktu widzenia (atrakcyjność biura, design)
Aranżacja powierzchni odzwierciedla charakter organizacji czyli jest komfortowa, nowoczesna, przyjazna. Takimi wytycznymi kierowaliśmy się tworząc design. Dodatkowo rozwiązania technologiczne, informatyczne wkomponowane w aranżację podkreślają mobilność i innowacyjność które stanowią wizytówkę organizacji. Przestronny hol główny z eleganckim ciepłym wnętrzem oraz zastosowaniem naturalnych materiałów jest zapowiedzią elementu przewodniego całego założenia. Elementy zabudowy meblowej poczekalni z naturalnego forniru kierują odwiedzających na punkt główny czyli recepcję. Zaprojektowana spójna z designem biura nawigacja ułatwia dotarcie do wyznaczonego celu. Strefa otwarta na klienta zewnętrznego została zaprojektowana jako elegancka, prosta nawiązująca do łódzkich tradycji surowych materiałów oraz witryn fabrycznych. Taka jest strefa konferencyjna. Piętra zostały w wyniku przeprowadzonego konkursu podzielone tematycznie. Tematyka ( kolory świata, miasto, mobilność, natura, film) przewija się w salach spotkań, wolnostojących ścianach meblowych wygradzających open space jak i wykończenia sal tzw. Specjalnych gdzie motyw danego piętra jest eksponowany. Elementem spójnym powtarzalnym na każdej kondygnacji biurowej jest strefa centralna z różnorodnością sposobów pracy oraz wkomponowaniem elementów brandingu dającej pracownikom poczucie identyfikacji z organizacją. Elementy oraz kolorystyka brandingowa, która jest ważnym elementem każdej większej firmy została nienachalnie wkomponowana od logotypu na meblach po uchwyty do zabudów meblowych, foliowaniu ścian szklanych dając wrażenie jasnego przekazu w jakiej przestrzeni się znajdujemy. Ważnym zabiegiem dającym możliwość poczucia identyfikacji pracownikom było oddanie im na każdym piętrze kilku sal spotkań do zaprojektowania.
Opisowa charakterystyka wnętrza pod kątem funkcjonalności i optymalizacji przestrzeni biurowej
Obiekt został wyposażony we wszystkie funkcje niezbędne do samodzielnego funkcjonowania takie jak obsługę klienta, kancelarię, dwie kafeterie z technologią kuchni, centrum szkoleniowo-konferencyjne, punkt medyczny, lab (centrum rozwoju nowych technologii). Ze względu na dużą, aż 4500m2 powierzchnię każdej kondygnacji funkcje biurowe zostały pogrupowane w zespoły, które zlokalizowane zostały przy każdym z trzech trzonów budynku. Dzięki temu zabiegowi każdy pracownik ma zapewnione bliskie sąsiedztwo podstawowych funkcji takich jak garderoba, aneks kuchenny, ksero, salki spotkań, budki telefoniczne, pomieszczenia cichej pracy, strefy relaksu. Uwarunkowania doświetleniem, kształt budynku oraz głębokość traktu pozwoliła na stworzenie głównej, centralnej strefy na każdym piętrze skupiającej różnorodne formy do pracy kreatywnej, nieformalnej, spotkań ad-hoc będącej jednocześnie znakiem rozpoznawczym oraz wizytówką designu całej organizacji. W związku z założeniem jakim jest desk-sharing na całej powierzchni równomiernie zlokalizowane zostały szafki typu locker oraz szafy na dokumenty poprze co przestrzeń jest cały czas optymalizowana i dostosowuje się do potrzeb pracowników umożliwiając im swobodę relokacji na piętrze. Open spce został potraktowany modułowo. Co cztery zestawy stanowisk typu bench wstawiony został moduł z funkcją relaksu lub stołu projektowego do spotkań „ad-hoc”. Przestrzeń pracy została wizualnie oraz akustycznie przedzielona wolnostojącymi ściankami tapicerowanymi, które jednocześnie są miejscem lokalizacji brandingu oraz motywów tematycznych danego piętra. Uzupełnieniem designu jest wyposażenie powierzchni w nowoczesne technologie informatyczne, czytniki, kody qr, systemy rezerwacji ułatwiające komunikację wewnętrzną pracowników dając im informacje na temat m.in. Zajętości sal spotkań, miejsc pracy, kampanii, eventów, trwających projektów angażując ich na bieżąco w tworzenie organizacji.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego projekt zasługuje na nagrodę
Projekt powstał w wyniku analiz, badań środowiska pracy, warsztatów. Odpowiada na potrzeby klienta co potwierdzone zostało informacjami zwrotnymi, ankietami zadowolenia pracowników. Wszystkie zaprojektowane strefy nietypowe, nieformalne są z powodzeniem użytkowane. Podstawową informacją wskazującą na dobry projekt jest fakt, że stał się on wizytówką, zmienił sposób oraz jakość środowiska pracy i stał się wypracowanym standardem dla przyszłych lokalizacji stosowanym z powodzeniem nie tylko w Polsce.