Biurowiec Bałtyk

Kategoria: Biurowiec roku 2018
Forma która przedstawia się zupełnie inaczej w zależności od kąta obserwacji jest odpowiedzią na zadanie którego elementem był wymóg płynnego połączenia między częścią niższą a wyższą. Jednocześnie budynek jest wyrazisty w formie. Uskokowo potraktowane ukształtowanie bryły od strony południowej jest przekształcone w zielone tarasy i patia dla użytkowników. Budynek stanowi punkt orientacyjny w panoramie miasta, jednocześnie odpowiadający na historyczność miejsca.
Nazwa obiektu Biurowiec Bałtyk
Lokalizacja Poznań, ul. Roosvelta 22
Data oddania do użytku 06.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego Autorzy: MVRDV, architekci Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries; zespół projektowy: architekci Fokke Moerel, Roy Sieljes, Anton Wubben, Jaap Baselmans, Doris Goldstein, Maciej Grelewicz, Irena Nowacka, Brygida Zawadzka Pracownia ze strony polskiej: Natkaniec Olechnicki Architekci, architekci Karol Olechnicki, Paweł Natkaniec; współpraca: architekci Anna Piętocha, Karol Zdanuczyk, Maciej Faber, Michał Zbytniewski
Inwestor Garvest Real Estate Cooperatief UA i Grupa Kapitałowa VOX
Deweloper -
Generalny wykonawca PORR Polska
Standard budynku BREEAM Excellent
Strona www obiektu http://garvest.com/baltyk
Powierzchnia całkowita 30 650 m2 (w tym pow. całkowita podziemna: 10 890 m2, pow. całkowita nadziemna: 19 760 m2
Powierzchnia użytkowa 19135 m2
Powierzchnia biurowa 1 m2
Kubatura 112438 m3
Wysokość 65 m
Liczba kondygnacji naziemnych 16
Liczba kondygnacji podziemnych 3
Liczba miejsc parkingowych 152
Liczba wind 6
Nazwa obiektu
Biurowiec Bałtyk
Lokalizacja
Poznań, ul. Roosvelta 22
Data oddania do użytku
06.2017
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
Autorzy: MVRDV, architekci Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries; zespół projektowy: architekci Fokke Moerel, Roy Sieljes, Anton Wubben, Jaap Baselmans, Doris Goldstein, Maciej Grelewicz, Irena Nowacka, Brygida Zawadzka Pracownia ze strony polskiej: Natkaniec Olechnicki Architekci, architekci Karol Olechnicki, Paweł Natkaniec; współpraca: architekci Anna Piętocha, Karol Zdanuczyk, Maciej Faber, Michał Zbytniewski
Inwestor
Garvest Real Estate Cooperatief UA i Grupa Kapitałowa VOX
Deweloper
-
Generalny wykonawca
PORR Polska
Standard budynku
BREEAM Excellent
Strona www obiektu
http://garvest.com/baltyk
Powierzchnia całkowita
30 650 m2 (w tym pow. całkowita podziemna: 10 890 m2, pow. całkowita nadziemna: 19 760 m2
Powierzchnia użytkowa
19135 m2
Powierzchnia biurowa
1 m2
Kubatura
112438 m3
Wysokość
65 m
Liczba kondygnacji naziemnych
16
Liczba kondygnacji podziemnych
3
Liczba miejsc parkingowych
152
Liczba wind
6
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe (jaki % stanowi funkcja podstawowa budynku a jaki % stanowią pozostałe funkcje?) Budynek biurowy. Podstawowa funkcja - biura. Funkcje dodatkowe - usługowe.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej Autor zdjęć: Juliusz Sokołowski
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały) Fasadą budynku jest szkło od podłogi do sufitu oraz pionowe żebra które zmiękczają wpływ słońca i nie ograniczają widoku panoramy miasta. W budynku zastosowano elementy fasady wcześniej nie spotykane w Polsce. Można wymienić m.in. gięte w formie i szlifowane elementy z cienkościennego betonu zbrojonego rozproszonymi włóknami szklanym, grubości 2,5cm i wysokości 360cm oraz szklane podłogi o parametrach pożarowych pełniące jednocześnie rolę elewacji.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny) Parking podziemny, 3 kondygnacje.
Udogodnienia dla rowerzystów (parkingi, prysznice, szafki, wypożyczania rowerów)) Parking dla rowerzystów, szatnie, prysznice
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia Forma która przedstawia się zupełnie inaczej w zależności od kąta obserwacji jest odpowiedzią na zadanie którego elementem był wymóg płynnego połączenia między częścią niższą a wyższą. Jednocześnie budynek jest wyrazisty w formie. Uskokowo potraktowane ukształtowanie bryły od strony południowej jest przekształcone w zielone tarasy i patia dla użytkowników. Budynek stanowi punkt orientacyjny w panoramie miasta, jednocześnie odpowiadający na historyczność miejsca.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne -
Certyfikaty BREEAM Excellent
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie Budynek powstał przy ważnym węźle komunikacyjnym Poznania, w miejscu o historycznym kontekście istniejących budynków Targów i Concordii, a także w miejscu dawnego kina „Bałtyk” - z którego pochodzi nazwa. Z jednej strony budynek, zgodnie z zapisami Decyzji WZ nawiązuje do wysokości hotelu Sheraton, z drugiej strony stanowi dominantę przestrzenną. Budynek, swoją lokalizacją respektuje historyczne sąsiedztwo starej drukarnii "Concordia" - tworząc pomiędzy tymi budynkami przestrzeń placu.
Wpływ budynku na otoczenie (czy powstanie budynku ożywiło okolicę, czy przestrzeń wokół budynku jest dostępna dla mieszkańców, osób z zewnątrz, czy są tam dodatkowe usługi i atrakcje?) Bliskość do nowo otwartej restauracji w budynku starej drukarni Concordia oraz wytworzenie przestrzeni placu tworzą nowe przestrzenie publiczne o charakterze społecznym, które zachęcają do spotkania i integracji. W przypadku tego typu budynków komercyjnych suma aspektów społecznych, historycznych, kontekstualnych, funkcji, formy i materiałów wykończeniowych czyni ten budynek i miejsce które wytworzył zdecydowanie ponadprzeciętnym przy tego typu realizacjach.
Uniwersalność (możliwość późniejszej zmiany/adaptacji pod kątem kolejnego najemcy oraz możliwość modyfikacji pod kątem bieżących potrzeb najemców) Budynek jest budynkiem uniwersalnym. Układ rzutu budynku pozwala na takie modyfikacje. trzon budynku został przygotowany na możliwość podziału piętra biurowego na 1,2,3,4 niezależnych najemców.
Ponadczasowość, trwałość rozwiązań i zastosowanych materiałów Forma budynku jest wprawdzie bardzo indywidualna, jednakże wątek elewacji jest wyjątkowo powściągliwy i oszczędny. Jest to niewątpliwy atut rozwiązań ponadczasowych. Zastosowano trwałe materiały - prefabrykowane okładziny ze szlifowanego betonu oraz szkło.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę Bałtyk to wielofunkcyjny budynek z nowatorskimi rozwiązaniami wnętrz, malowniczymi zielonymi tarasami i patiami oraz panoramicznym widokiem na miasto. Oprócz funkcji biznesowych-biurowych, w budynku znajdą się restauracja, kawiarnia, klub fitness i kameralny klub jazzowy na 16 piętrze. Wykreowane przestrzenie społeczne a także forma budynku - punktu odniesienia w przestrzeni miasta, również poprzez swoją niebanalną formę - powoduje że realizacja ta jest wyjątkowa na tle innych tego typu.
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe (jaki % stanowi funkcja podstawowa budynku a jaki % stanowią pozostałe funkcje?)
Budynek biurowy. Podstawowa funkcja - biura. Funkcje dodatkowe - usługowe.
Informacja o architekcie/firmie architektonicznej
Autor zdjęć: Juliusz Sokołowski
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały)
Fasadą budynku jest szkło od podłogi do sufitu oraz pionowe żebra które zmiękczają wpływ słońca i nie ograniczają widoku panoramy miasta. W budynku zastosowano elementy fasady wcześniej nie spotykane w Polsce. Można wymienić m.in. gięte w formie i szlifowane elementy z cienkościennego betonu zbrojonego rozproszonymi włóknami szklanym, grubości 2,5cm i wysokości 360cm oraz szklane podłogi o parametrach pożarowych pełniące jednocześnie rolę elewacji.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny)
Parking podziemny, 3 kondygnacje.
Udogodnienia dla rowerzystów (parkingi, prysznice, szafki, wypożyczania rowerów))
Parking dla rowerzystów, szatnie, prysznice
Opisowa charakterystyka obiektu z architektonicznego punktu widzenia
Forma która przedstawia się zupełnie inaczej w zależności od kąta obserwacji jest odpowiedzią na zadanie którego elementem był wymóg płynnego połączenia między częścią niższą a wyższą. Jednocześnie budynek jest wyrazisty w formie. Uskokowo potraktowane ukształtowanie bryły od strony południowej jest przekształcone w zielone tarasy i patia dla użytkowników. Budynek stanowi punkt orientacyjny w panoramie miasta, jednocześnie odpowiadający na historyczność miejsca.
Rozwiązania proekologiczne i energooszczędne
-
Certyfikaty
BREEAM Excellent
Usytuowanie budynku na działce / wpisanie w otoczenie
Budynek powstał przy ważnym węźle komunikacyjnym Poznania, w miejscu o historycznym kontekście istniejących budynków Targów i Concordii, a także w miejscu dawnego kina „Bałtyk” - z którego pochodzi nazwa. Z jednej strony budynek, zgodnie z zapisami Decyzji WZ nawiązuje do wysokości hotelu Sheraton, z drugiej strony stanowi dominantę przestrzenną. Budynek, swoją lokalizacją respektuje historyczne sąsiedztwo starej drukarnii "Concordia" - tworząc pomiędzy tymi budynkami przestrzeń placu.
Wpływ budynku na otoczenie (czy powstanie budynku ożywiło okolicę, czy przestrzeń wokół budynku jest dostępna dla mieszkańców, osób z zewnątrz, czy są tam dodatkowe usługi i atrakcje?)
Bliskość do nowo otwartej restauracji w budynku starej drukarni Concordia oraz wytworzenie przestrzeni placu tworzą nowe przestrzenie publiczne o charakterze społecznym, które zachęcają do spotkania i integracji. W przypadku tego typu budynków komercyjnych suma aspektów społecznych, historycznych, kontekstualnych, funkcji, formy i materiałów wykończeniowych czyni ten budynek i miejsce które wytworzył zdecydowanie ponadprzeciętnym przy tego typu realizacjach.
Uniwersalność (możliwość późniejszej zmiany/adaptacji pod kątem kolejnego najemcy oraz możliwość modyfikacji pod kątem bieżących potrzeb najemców)
Budynek jest budynkiem uniwersalnym. Układ rzutu budynku pozwala na takie modyfikacje. trzon budynku został przygotowany na możliwość podziału piętra biurowego na 1,2,3,4 niezależnych najemców.
Ponadczasowość, trwałość rozwiązań i zastosowanych materiałów
Forma budynku jest wprawdzie bardzo indywidualna, jednakże wątek elewacji jest wyjątkowo powściągliwy i oszczędny. Jest to niewątpliwy atut rozwiązań ponadczasowych. Zastosowano trwałe materiały - prefabrykowane okładziny ze szlifowanego betonu oraz szkło.
Informacje dodatkowe i uzasadnienie dlaczego budynek zasługuje na nagrodę
Bałtyk to wielofunkcyjny budynek z nowatorskimi rozwiązaniami wnętrz, malowniczymi zielonymi tarasami i patiami oraz panoramicznym widokiem na miasto. Oprócz funkcji biznesowych-biurowych, w budynku znajdą się restauracja, kawiarnia, klub fitness i kameralny klub jazzowy na 16 piętrze. Wykreowane przestrzenie społeczne a także forma budynku - punktu odniesienia w przestrzeni miasta, również poprzez swoją niebanalną formę - powoduje że realizacja ta jest wyjątkowa na tle innych tego typu.